REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Silany nadzieją ochrony antykorozyjnej

Nowe, hybrydowe powłoki epoksydowo-silanowe, opracowane przez indyjskich naukowców, lepiej chronią przed korozją i wykazują lepszą przyczepność na galwanizowanej stali. Dodatek silanów w określonym stężeniu wyraźnie poprawił właściwości farby epoksydowej.

silany ochrona antykorozyjna

Fot. Kyle May / Foter.com / CC BY

Naukowcy z Indii postanowili zbadać powłoki epoksydowe zmodyfikowane silanami z różnymi grupami funkcyjnymi – alkoksylową, epoksydową, aminową i tiolową. Ponadto zastosowali dodatek silanów w trzech różnych stężeniach, aby sprawdzić, jak wpływają one na właściwości farby.

Metody badawcze

Do oceny powłoki zastosowano cały szereg metod badawczych. Mikroskopia SEM potwierdziła, że otrzymano jednorodną, pozbawioną skupisk cząstek powłokę. Odporność na korozję oceniono przy pomocy polaryzacji potencjodynamicznej oraz spektroskopii impedancyjnej AC.

Właściwości fizyczne, m.in. termiczne oraz termomechaniczne, zbadano wykorzystując różnicową kalorymetrię skaningową (DSC) oraz dynamiczno-mechaniczną analizę termiczną (DMTA). Do oceny siły adhezji posłużył natomiast test przyczepności typu pull off.

Wyraźna poprawa właściwości

Dzięki szczepieniu powłoki zol-żel na matrycy z polimeru organicznego przyczepność oraz właściwości antykorozyjne poprawiły się wyraźnie w porównaniu z nieszczepionym polimerem. Nieco gorsze właściwości na tle pozostałych powłok wykazywały te, w których zastosowano dodatek silanów z grupą tiolową (-SH). Może być to spowodowane niekompatybilnością między hydrofobowymi i niepolarnymi komponentami siarkowo-silanowymi oraz hydrofilowym i polarnym szkieletem epoksydowym.

Dodatek silanów w ilości od 1-3% wagowych poprawił właściwości antykorozyjne i przyczepność, ale dalsze zwiększanie stężenia do 5% wpłynęło negatywnie na właściwości ochronne powłoki. Określone stężenia silanów mogą być więc z powodzeniem stosowane jako dodatek wpływający korzystnie na właściwości ochronnych farb przemysłowych. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA