a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiStowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń ponownie zjednoczyło branżę

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń ponownie zjednoczyło branżę

141 osób z Polski, Niemiec, Włoch, Litwy i Ukrainy wzięło udział w jubileuszowej V Międzynarodowej Konferencji ETICS zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) 9-11 maja br. w Łochowie. Konferencyjna debata połączyła przedstawicieli producentów, nadzoru budowlanego, czołowych ośrodków badawczych oraz krajowych i zagranicznych organizacji branżowych. Najważniejsze spotkanie polskiego sektora ociepleń, największego w Unii Europejskiej, było też okazją do obchodów 15-lecia SSO.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V konferencja ETICS

Fot. arch. SSO

Konferencję otworzyło wystąpienie Romana Sobczaka, dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Reprezentant GUNB podsumował działania kontrolne wyrobów budowlanych w latach 2014-2017, zwracając uwagę na coraz mniejszy, chociaż nadal niezadowalający, odsetek wyrobów niespełniających wymagań w większości grup produktów. Prelekcja dała początek gorącej dyskusji, jednej z wielu podczas dwudniowej debaty.

Do kontroli wyrobów budowlanych nawiązała w swej prezentacji dr inż. Ewa Szewczak z Instytutu Techniki Budowlanej, omawiając – na przykładach badań z różnych laboratoriów – ryzyko przy ocenie właściwości wyrobów, związane z niepewnością wyników badań laboratoryjnych.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Fot. arch. SSO

Dyrektor zarządzający European Association for ETICS (EAE) Ralf Pasker zaprezentował potencjał metody docieplania istniejących ociepleń, która staje się obecnie jednym z kluczowych zastosowań systemów ETICS, umożliwiającym termorenowację zasobów budowlanych niespełniających współczesnych standardów energooszczędności.

Prof. dr Andreas Holm z Forschungsinstitut für Wärmeschutz, monachijskiego instytutu specjalizującego się w badaniu izolacji termicznych, skupił się w swoim wykładzie na innowacyjnych cechach tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych (styropian i wełna mineralna) oraz na nowych typach izolacji w ETICS, takich jak aerożele, płyty PUR/PIR czy próżniowe panele izolacyjne. Prof. Holm podkreślił też znaczenie jakości wykorzystywanych w ociepleniach wyrobów.

Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Maria Dreger poddała pod rozwagę sposób definiowania parametrów płyt z wełny mineralnej w ETICS, akcentując jednocześnie rolę systemowości rozwiązań i możliwości, jakie stwarza izolacja z wełny mineralnej.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Prezes Zarządu SSO, Jacek Michalak. Fot. arch. SSO

Systemowe podejście do ociepleń wyeksponował także Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS), nawiązując między innymi do trwałości układów na bazie styropianu, stosowanego w budownictwie od ponad pół wieku, a dziś dostępnego w wielu nowoczesnych odmianach.

W programie konferencji znalazły się też dwie prelekcje przedstawicieli krakowskiego oddziału Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Małgorzata Niziurska zreferowała właściwości użytkowe systemów ociepleń ETICS z zastosowaniem płyt izolacyjnych PUR i PIR, natomiast dr inż. Wojciech Drożdż omówił wykorzystanie złożonych systemów izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi w drewnianych budynkach szkieletowych. Z kolei Anna Kukulska-Grabowska z Instytutu Techniki Budowlanej przedstawiła w swojej prezentacji zagadnienia dotyczące okładzin ceramicznych lub kamiennych w systemach ETICS.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Tort urodzinowy Stowarzyszenia. Fot. arch. SSO

Po raz pierwszy na forum Międzynarodowej Konferencji ETICS wystąpił reprezentant Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Dr Artur Miros porównał cechy systemów ociepleń ETICS z podobną do nich technologią EIFS, powszechnie wykorzystywaną w Stanach Zjednoczonych w dominującym tam szkieletowym drewnianym budownictwie jednorodzinnym. Na zakończenie spotkania o znaczeniu odpowiedniej komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego opowiadała Ewa Kosmala z Sustainability Trainers & Experts.

Konferencja była także miejscem premiery Kalkulatora łączników SSO, zaprojektowanego przez dra inż. Mariusza Gaczka z Politechniki Poznańskiej we współpracy z Komisją Techniczną SSO, reprezentowaną podczas pokazu oprogramowania przez Pawła Gaćka. Kalkulator w sposób unikatowy określa liczbę potrzebnych do mocowania mechanicznego łączników, uwzględniając między innymi siły oddziaływania wiatru na elewacje budynków.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Jubileuszowy spływ kajakowy z okazji 15-lecia SSO. Fot. arch. SSO

Finałowym akcentem spotkania w Łochowie było 15-lecie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń – w dwóch odsłonach. Najpierw odbył się Jubileuszowy Spływ Kajakowy rzeką Liwiec, a następnie wieczorna Gala Jubileuszowa, podczas której szczególnie uhonorowano wszystkich prezesów Zarządu Stowarzyszenia. Andrzej Just, Tomasz Kruppik, Dariusz Czarny, Jacek W. Kulig, Wojciech Szczepański i Jacek Michalak otrzymali imiennie oznaczone fotele. Indywidualny prezent czekał także na dra inż. Mariusza Gareckiego, od 2005 roku szefa Komisji Technicznej SSO.

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Od lewej: Andrzej Just, Tomasz Kruppik, Dariusz Czarny, Jacek W. Kulig, Jacek Michalak, pusty fotel dla Wojciecha Szczepańskiego. Fot. arch. SSO

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń V Konferencja ETICS

Od prawej: Mariusz Garecki, przewodniczący Komisji Technicznej SSO od 2005 r., oraz Jacek Michalak, prezes Zarządu SSO od 2013. Fot. arch. SSO

Dr inż. Jacek Michalak, kierujący stowarzyszeniem od pięciu lat, podkreślił wspólnotę celów i jedność organizacji:

Konkurując ze sobą na co dzień w przestrzeni biznesowej, w SSO odnajdujemy forum współpracy niezależne od interesów zrzeszonych firm, zwłaszcza w kwestiach technicznych. Również Międzynarodowa Konferencja ETICS to jeden z ważnych projektów, jakie nas łączą. Warto pamiętać, że tak dobra atmosfera w branży sprzyja umacnianiu pozycji polskiej branży ociepleń, największego obecnie rynku w Unii Europejskiej.

Informacja o Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) jest organizacją branżową czołowych polskich producentów systemów ETICS i ich komponentów. Misją stowarzyszenia jest upowszechnienie kompleksowych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Inicjatywy podejmowane przez SSO wspierają rozwój energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo i kontrolę robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń. Organizacja działa od 2003 roku. W roku 2008 była jednym z założycieli europejskiego stowarzyszenia branży ociepleń – European Association for ETICS (EAE). Od 2014 roku SSO organizuje Międzynarodową Konferencję ETICS, pierwsze w Polsce forum łączące środowiska zainteresowane tematyką systemów ociepleń. W 2017 roku Stowarzyszenie było współorganizatorem i gospodarzem IV Europejskiego Forum ETICS w Warszawie, cyklicznego spotkania branży firmowanego przez European Association for ETICS.