a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePrzewodniczący CEPE: Będziemy służyć wsparciem

Przewodniczący CEPE: Będziemy służyć wsparciem

Stworzenie silnej reprezentacji branży farbiarskiej oraz aktywne wspieranie młodych związków producentów farb w takich krajach jak Polska – takie główne zadania stawia sobie obecnie CEPE. Portal European Coatings rozmawia z przewodniczącym organizacji, drem Haraldem Borgholtem.

przewodniczący CEPE

Fot. MIH83 / pixabay.com

Dr Harald Borgholte z BASF Coatings został wybrany na przewodniczącego CEPE we wrześniu ubiegłego roku. Dziennikarze European Coatings zapytali go o cele, jakie sobie stawia w nowej roli, oraz o najpoważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi branża farb i powłok.

Polska może liczyć na wsparcie

Dr Borgholte zamierza kontynuować pracę poprzedników oraz uczynić ze stowarzyszenia jeszcze silniejszego reprezentanta branży farbiarskiej. Chce również wzmocnić relacje między krajowymi organizacjami i CEPE. Jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań stowarzyszenia jest dziś aktywne wspieranie młodych związków producentów farb w ważnych krajach Unii Europejskiej, takich jak Polska (gdzie, przypominamy, od czterech lat działa Polski Związek Producentów Farb i Klejów).

Jeśli natomiast chodzi o wyzwania, jako swoisty „parasol” dla europejskiego przemysłu farbiarskiego, CEPE musi gwarantować, że obawy i sugestie członków są brane pod uwagę. Zwłaszcza dziś, w dobie gdy ogromna liczba przepisów unijnych stawia producentom wymagania, które wielu członkom jest już trudno spełnić.

O jakich wyzwaniach mowa?

Szczególnie gorącym tematem jest ostatnio dyskusja o dwutlenku tytanu. Klasyfikacja tego pigmentu jako potencjalnie kancerogennego przy przyjmowaniu drogą oddechową miałaby dla branży bardzo poważne konsekwencje. Byłyby one jednak jeszcze poważniejsze, gdyby nie fakt, że mowa jedynie o bieli tytanowej w formie możliwej do wdychania, a więc spotykanej tylko na etapie produkcji farby. Później pigment zostaje związany w farbie i nie może być już przyjęty drogą oddechową.

Drugie poważne wyzwanie to regulacje dotyczące biocydów. Ze względu na bardzo silne ograniczenia narzucone przez Unię spada liczba substancji, które mogą być stosowane do ochrony przed grzybami i bakteriami w farbach wodorozcieńczalnych. Władze muszą zostać uświadomione, że potrzebne jest w tej sprawie całościowe spojrzenie, bowiem biocydy mają ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu i gwarantują odpowiednie zabezpieczenie farb. W tym celu do życia powołano zespół Biocide User Task Force.

Ponadto ze względu na planowaną europejską standaryzację zgłoszeń do centrów informacji toksykologicznej prawdopodobnie wszystkie farby i tusze będą musiały przejść skomplikowane procesy rejestracji. To duży problem zwłaszcza dla małych i średnich firm, dlatego CEPE będzie im z pewnością służyć pomocą i wsparciem.

Źródło: european-coatings.com