REKLAMA
Get Adobe Flash player

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Przełomowa powłoka na reaktory jądrowe

Międzynarodowy zespół badaczy opracował nanoceramiczną powłokę, która nie tylko jest odporna na promieniowanie, ale nawet ulega wzmocnieniu pod jego wpływem. Dzięki temu może funkcjonować w wyższych temperaturach i większym napromieniowaniu niż jakikolwiek inny materiał.

powłoka na reaktory jądrowe

Fot. arch. University of Wisconsin-Madison

Podczas reakcji rozszczepienia jądrowego, jakie zachodzą w reaktorach jądrowych, wydziela się ogromna ilość ciepła. Tradycyjnie do chłodzenia stosowana jest woda, ale w takim przypadku temperatura, w jakiej pracuje reaktor, jest ograniczona. Tymczasem podwyższanie temperatury jest najprostszym sposobem na zwiększenie produkcji energii.

Nowe środki chłodzące – takie jak sód czy ołów – mogą działać w dużo wyższych temperaturach, ale z kolei stwarzają wysokie ryzyko korozji materiałów, z których wykonany jest reaktor. Z reguły są to metale, które wykazują niską odporność na korozję w wysokich temperaturach. Jak zapewnia prof. Kumar Sridharan z University of Wisconsin-Madison, problem ten można jednak rozwiązać przy pomocy wysokiej jakości powłoki.

Przełom w energetyce jądrowej

Taką powłokę udało się opracować badaczom z Istituto Italiano di Tecnologia (IIT) w Mediolanie. Jest to nanoceramiczna warstwa na bazie tlenku glinu. W odróżnieniu od większości materiałów powłokowych, które pod wpływem wysokich dawek promieniowania twardnieją i stają się kruche, pod wpływem promieniowania zostaje ona dodatkowo wzmocniona.

Jak mówi Fabio di Fonzo, szef zespołu z IIT Center for Nano Science and Technology, to dowód na to, że niektóre materiały mogą poprawiać swoje właściwości pod wpływem promieniowania – a to oznacza zupełnie nowe możliwości w branży nuklearnej.

Bezpieczniejsze i bardziej efektywne reaktory

Amerykańscy koledzy pomogli Mediolańczykom w przebadaniu powłoki. Włoscy naukowcy otrzymali nanowarstwę i poddali ją działaniu promieniowania, zaś zespół prof. Sridharana zbadał ją przy pomocy mikroskopii TEM, przeprowadził analizę i pomógł zinterpretować wyniki. W ten sposób udało się powiązać zmiany właściwości mechanicznych ze zmianami na poziomie nanostruktury.

Twórcy nowej technologii przewidują, że dzięki niej reaktory następnej generacji będą bezpieczniejsze i bardziej efektywne. To krok przełomowy – do tej pory nie było materiału, którego właściwości nie tylko nie pogarszają się pod wpływem promieniowania, ale wręcz może ono posłużyć do tego, aby kształtować je na plus.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA