a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneProjekt Methaform – zielone surowce do produkcji farb

Projekt Methaform – zielone surowce do produkcji farb

Czy związek uzyskany w procesie fermentacji cukrów może być efektywnym surowcem do produkcji farb? Czy może w tej roli zastąpić pochodne ropy naftowej? Naukowcy z holenderskiego instytutu Wageningen UR Food & Biobased Research udowodnili, że tak!

Methaform naturalne surowce

Fot. Wageningen UR

Projekt Methaform, o którym mowa, to wspólne dzieło Wageningen UR, Archer Daniels Midland (ADM), EOC Belgium oraz Van Wijhe Paint. Jego celem była produkcja bloków kwasu itakonowego i metakrylowego, które mogą posłużyć jako podstawa wysokiej jakości materiałów, takich jak farby i tusze. Kwas itakonowy i metakrylowy pochodzą z biomasy, są więc tańsze i przyjaźniejsze środowisku niż stosowane dziś powszechnie pochodne ropy naftowej.

Fermentacja i kataliza

Kwas itakonowy może być uzyskiwany w procesie fermentacji cukrów. Prócz tego naukowcy Wageningen UR opracowali chemiczny proces pozyskiwania z kwasu itakonowego innego przydatnego związku, kwasu metakrylowego. Obecnie uzyskuje się go z surowców kopalnych, tymczasem to szeroko wykorzystywany składnik, m.in. farb i tkanin, a także materiałów alternatywnych dla szkła, takich jak pleksiglas. Jak wyjaśniał w ubiegłym roku Daan van Es, manager projektu z Wageningen UR Food & Biobased Research:

Daan van Es. Fot. Wageningen UR

Daan van Es. Fot. Wageningen UR

W ramach projektu Methaform skupiliśmy się na procesach biotechnologicznych, które polegały na pozyskiwaniu kwasu itakonowego z cukrów, oraz proces katalitycznych, które pozwalają otrzymać kwas metakrylowy z kwasu itakonowego. Chcemy pokazać, że z tego typu bloków, przyjaznych środowisku – bo pochodzenia naturalnego, stosunkowo łatwo można uzyskać wysokiej jakości polimery i materiały.

Nie gorsze niż surowce z ropy naftowej

W ramach projektu naukowcy porównali kwas itakonowy i kwas metakrylowy w określonych zastosowaniach. Udowodnili również, że bloki pochodzenia naturalnego mogą być przetwarzane tymi samymi metodami co analogiczne związki petrochemiczne. Projekt zakończył się sukcesem, o czym wspominaliśmy również przy okazji tekstu o nowych badaniach Wageningen UR – dotyczących zastąpienia syntetycznego lateksu do produkcji dywanów białkiem pochodzenia roślinnego.

Methaform wpisuje się w inicjatywę Top Sector Chemistry, która do roku 2050 ma uczynić Holandię krajem zielonej chemii, a także jednym z trzech czołowych producentów inteligentnych materiałów na świecie. Projekt jest też częścią programu Biobased Performance Materials (BPM), w ramach którego naukowcy i technolodzy otrzymują wysokiej jakości materiały z biomasy, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu w przemyśle.

Źródło: Wageningen UR