REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Prehistoryczna farba na lata

Przyzwyczailiśmy się do wytartego sloganu „farba na lata”, ale farba odkryta właśnie na południu Afryki naprawdę przetrwała próbę czasu. Prawdopodobnie ma 49 000 lat!

farba

Fot. Muzeum Historii Naturalnej University of Colorado

Resztki farby odkryte zostały na kamieniu w jaskini Sibudu Cave na północny prowincji KwaZulu-Natal w RPA – miejscu, które było zamieszkane przez ludzi w środkowej epoce kamienia, mniej więcej więcej od 77 000 do 38 000 lat temu. Wykopaliska prowadzi prof. Lyn Wadley z University of Witwatersrand w Johannesburgu, badaniem farby zajmuje się natomiast Paola Villa, kurator Muzeum Historii Naturalnej University of Colorado.

Jak twierdzi Villa, podstawowe składniki farby to mleko i ochra. Sądząc po jej resztkach odnaleziony kamień mógł służyć do mieszania farby albo jej nakładania na podłoże. Naukowcy podejrzewają, że tak powstała mikstura wykorzystywana była do ozdabiania ciała i konserwacji skór zwierzęcych, a także do dekoracji elementów z kamienia i drewna.

Odnaleziona w składzie farby ochra nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Wykorzystanie tego naturalnego pigmentu na bazie tlenku żelaza, pozwalającego uzyskać szereg różnych odcieni od żółtego i pomarańczowego aż po czerwony i brązowy, jest szeroko udokumentowane. Zgodnie z ustaleniami był on w użyciu w Europie i Afryce już 250 000 lat temu.

farba

Mleko do wyrobu farby pozyskano prawdopodobnie z upolowanej zwierzyny – karmiącej samicy kudu lub innego gatunku ssaków krętorogich. Fot. The Wasp Factory / Foter.com / CC BY-NC-SA

Dużą niespodzianką było natomiast mleko. Jak podaje Villa, musiało ono zostać uzyskane po upolowaniu karmiącej samicy jednego z występujących na tamtym terenie gatunków ssaków krętorogich – bawołu, eland, impali lub kudu. W okresie z którego pochodzą pozostałości farby w Południowej Afryce nie hodowano bowiem jeszcze bydła. Zaczęto to robić stosunkowo niedawno – zaledwie 2000 lat temu. Analiza chemiczna nie pozostawia jednak wątpliwości – w odnalezionej farbie obecna była kazeina, podstawowe białko mleka.

Fakt, że mleko było wykorzystywane na długo przed rozpoczęciem hodowli zwierząt – i mogło mieć dla naszych praprzodków duże znaczenie, skoro pozyskiwali je z upolowanej zwierzyny – to dla historyków i archeologów bardzo ważne odkrycie. Na nas natomiast mimo wszystko największe wrażenie robi trwałość prehistorycznej farby – 49 tysięcy lat, to jest dopiero coś!

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA