a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka wielofunkcyjna jak szwajcarski scyzoryk

Powłoka wielofunkcyjna jak szwajcarski scyzoryk

Powłoki mogą być skuteczną ochroną przed osadzaniem się na powierzchni różnych organizmów. Problem polega na tym, że dostępne dziś warstwy nie przylegają do podłoża z taką siłą, jak wymagane. Pojawiło się jednak rozwiązanie, zaproponowane przez naukowców z ETH Zurich.

powłoka wielofunkcyjna szwajcarski scyzoryk

Fot. CapCase / Foter.com / CC BY

Standardowe powłoki zapobiegające tworzeniu się na powierzchni biofilmu są z nią połączone słabymi wiązaniami elektrostatycznymi. Są dla nich alternatywne, bardziej odporne technologie, te jednak sporo kosztują i wymagają użycia toksycznych rozpuszczalników.

Pomocne łańcuchy boczne

Dlatego też naukowcy z ETH Zurich na czele z profesorem Nicholasem Spencerem postanowili znaleźć sposób, by połączyć cząsteczki powłoki i podłoża silnym wiązaniem chemicznym – wiązaniem kowalencyjnym. Zależało im również na tym, aby otrzymana powłoka mogła być stosowana nawet na obiektach wykonanych z kilku różnych materiałów.

„Szukaliśmy polimerowej powłoki, która jest tak wielofunkcyjna jak szwajcarski scyzoryk” – podsumowuje prof. Spencer. I znaleźli! Cząsteczki uzyskanej powłoki posiadają szkielet z długimi hydrofilowymi łańcuchami bocznymi, które zapobiegają osadzaniu się na powierzchni niepożądanych organizmów i substancji. Mają również dwa łańcuchy boczne odpowiedzialne za tworzenie wiązań kowalencyjnych – jeden do połączenia z silikonem i szkłem, drugi do połączenia z tlenkami, czyli tzw. metalami przejściowymi.

Łatwa aplikacja, szerokie zastosowanie

Aplikacja powłoki jest bardzo prosta – wystarczy metoda zanurzeniowa. A powłoka wykazuje bardzo dużą trwałość, jest odporna na kwasy, zasady, wysokie stężenia soli i detergenty.

Technologia została już głoszona do urzędu patentowego. Twórcy widzą jej potencjalne zastosowania przede wszystkim w diagnostyce i technologii medycznej (sensory, implanty oraz przyszłościowe wszczepialne systemy dostarczania leków). Poza tym znajdzie z pewnością swoje miejsce w oczyszczalniach ścieków, na statkach oraz w przetwórstwie żywności i przemyśle opakowaniowym.

Dodatkowe możliwości

Naukowcy zapewniają, że polimer może być jeszcze dodatkowo modyfikowany, aby zwiększyć jego funkcjonalność. Po dołączeniu innego typu łańcuchów bocznych może się wiązać z innymi rodzajami materiałów, podmieniając zaś hydrofilowe łańcuchy boczne na inne struktury otrzymamy zupełnie inne właściwości powierzchni. Jest to więc bardzo prosty i praktyczny sposób na modyfikowanie charakterystyki różnych podłoży.

Źródło: ETHZ