REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoka superhydrofobowa z nanoglinki

Modyfikowane organicznie nanoglinki krzemianowe oraz metoda zol-żel to podstawy nowej techniki otrzymywania powłok superhydrofobowych opracowanej przez indyjskich naukowców. Testy potwierdziły, że uzyskana w ten sposób warstwa ma bardzo duży kąt zwilżania.

powłoka superhydrofobowa

Fot. Grumpy-Puddin / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Powłokę na szkle sodowo-wapniowym otrzymano dyspergując cząstki nanoglinki (której źródłem była dostępna w sprzedaży glina na bazie montmorylonitu, Cloisite 25A) w zolu krzemionkowym, a następnie nanosząc uzyskaną substancję na podłoże metodą zanurzeniową i umieszczając na dwie godziny w temperaturze 250°C. W podobny sposób nanoszono również powłoki pigmentowane na aluminium.

Otrzymaną warstwę scharakteryzowano badając jej przezroczystość, zamglenie, grubość, kąt zwilżania oraz morfologię powierzchni. Wykorzystano w tym celu m.in. mikroskopię SEM oraz mikroskopię sił atomowych. Wyniki okazały się bardzo obiecujące – przy odpowiednim składzie i warunkach termicznych można uzyskać nawet powłoki o kącie zwilżania 170 ± 2°.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Surface and Coatings Technology.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA