a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka superhydrofobowa na statki i dla medycyny

Powłoka superhydrofobowa na statki i dla medycyny

Naukowcy opracowali prostą metodę otrzymywania powłok superhydrofobowych, odpornych na namnażanie bakterii. Powstała ona przede wszystkim z myślą o podłożach aluminiowych w przemyśle morskim oraz medycynie.

powłoka superhydrofobowa aluminium medycyna branża morska

Badania potwierdziły, że powłoka znacznie ogranicza m.in. namnażanie gronkowca złocistego.
Fot. WikiImages / pixabay.com

Aluminium i jego stopy są szeroko stosowane w różnych sektorach przemysłu. Szczególnym wzięciem cieszą się w branży morskiej oraz medycznej. Niestety jednak łatwo ulegają atakom bakterii. Bez odpowiedniej ochrony na powierzchni tworzy się biofilm, zachodzą na niej reakcje chemiczne i rozwija się korozja.

Skuteczną ochroną może się okazać nowego typu powłoka superhydrofobowa na bazie polianiliny, chitozanu i stearynianu cynku. Została ona otrzymana poprzez polimeryzację aniliny oraz osadzanie na powierzchni chitozanu i stearynianu cynku. Następnie uzyskaną powłokę przebadano przy użyciu metod ATR-IR, XRD, FE-SEM oraz EDX.

Okazało się, że ma ona bardzo duży kąt zwilżania – aż 150,7°, co oznacza, że w dużym stopniu odpycha wodę. Dzięki temu przyczepianie się bakterii i ich namnażanie na powierzchni zostaje utrudnione, a prócz tego zyskuje ona właściwości antyoblodzeniowe i doskonała odporność na korozję.

Właściwości antybakteryjne powłoki potwierdzono poprzez badanie z wykorzystaniem szczepów bakterii spotykanych w środowisku morskim (Desulfovibrio desulfuricans) oraz w medycynie (Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, i Escherichia coli), a antykorozyjne – przy użyciu 3,5-procentowego roztworu NaCl. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”.

Źródło: european-coatings.com