REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoka superhydrofobowa na masową skalę?

Dwaj chińscy naukowcy opracowali powłokę superhydrofobową pozbawioną tradycyjnych mankamentów tej technologii – stabilną mechanicznie, łatwą w produkcji, a do tego posiadającą zdolność samonaprawy.

powłoka superhydrofobowa na masową skalę

Powłoki superhydrofobowe to technologia zainspirowana liściem lotosu. Fot. Sweetaholic / pixabay.com

Powłoki superhydrofobowe to niezwykle obiecująca technologia, która posiada jednak pewne bariery. Trzy najważniejsze wyzwania, związane z jej wykorzystaniem na skalę masową, to skomplikowany sposób wytwarzania, problemy z produkcją wielkoskalową oraz niska stabilność mechaniczna. Wszystkie trzy udało się jednak przeskoczyć naukowcom z Chin.

W ramach swoich badań wyprodukowali oni wytrzymałą superhydrofobową powłokę na bazie żywicy epoksydowej oraz nanocząstek TiO2 i MgO. Otrzymana w prostym procesie, może być aplikowana na dowolnych podłożach różnymi metodami. Niewielkim kosztem można także uruchomić produkcję powłoki na wielką skalę.

Powłoka jest nie tylko stabilna mechanicznie, ale i posiada zdolność samonaprawy po różnego rodzaju uszkodzeniach, np. pod wpływem niskiej temperatury czy silnych kwasów i zasad. Proces ten może być powtarzany wiele razy. Więcej informacji na temat technologii znaleźć można w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Colloid and Interface Science”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA