REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Badacze z Waterloo szukają sposobu na koronawirusa

Kolejny zespół badawczy pracuje intensywnie nad powłoką skuteczną w walce z COVID-19. By znaleźć najlepsze rozwiązanie, naukowcy z kanadyjskiego University of Waterloo połączyli siły z firmą SiO2 Innovation Labs.

powłoka na koronawirusa COVID-19 University of Waterloo

Fot. arch. University of Waterloo

Walka z koronawirusem to dziś priorytet dla wielu naukowców na świecie. Jedna z dróg, którą wybrało wielu z nich, to opracowanie powłoki, która natychmiast unieszkodliwiałaby wirusa. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje zespół z University of Waterloo w Kanadzie. Jak wyjaśnia prof. Sushanta Mitra z wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, szef projektu badawczego:

Wirus wywołujący COVID-19 może przetrwać na powierzchniach nawet ponad 24 godziny. By chronić pracowników na pierwszej linii frontu oraz ludzi poruszających się w przestrzeni publicznej, ważne, by zneutralizować wirusa natychmiast gdy wchodzi w kontakt z powierzchnią. Celem naszych prac jest powłoka, która właśnie tak będzie działać.

Testy ze śliną

Droga do celu jest jednak długa i skomplikowana. To wieloetapowy proces, na który składają się między innymi opracowanie kilku technik powlekania różnych powierzchni, eksperymenty dostarczające informacji o interakcji wirusa z powłoką, wreszcie – modele komputerowe i wybór optymalnego rozwiązania.

By imitować rzeczywisty sposób przenoszenia wirusa, naukowcy wykorzystują krople śliny lub innych płynów ustrojowych. Dalsze testy wykażą, na ile powłoka jest w stanie dezaktywować wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Ratunek dla wielu osób

Na samym University of Waterloo w projekcie bierze udział jeszcze wielu znakomitych badaczy – jak na przykład Boxin Zhao, profesor inżynierii chemicznej czy John Honek, profesor chemii. Projekt jest również realizowany we współpracy z zewnętrzną jednostką – SiO2 Innovation Labs. Jak mówi dyrektor ds. technologii tego ośrodka, Bruce Johnston:

Mamy bogate doświadczenie, jeśli chodzi o dostarczanie bezpiecznych i przyjaznych środowisku produktów, dlatego i w tym historycznym momencie możemy sporo zdziałać. To wielka radość współpracować z prof. Mitrą i Waterloo Institute of Nanotechnology nad wprowadzeniem na rynek powłoki, która neutralizuje patogeny i powstrzymuje ich rozprzestrzenianie się. Mniejsza ilość zakażeń pozwoli uratować wiele żyć.

Przypominamy, że to nie pierwszy tego typu pomysł. Nad powłoką zabijającą wirusa SARS-CoV-2 pracują również badacze z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu (którzy postawili na nanocząstki z jonami metali) oraz naukowcy z University of Central Florida, których powłoka przeznaczona ma być do zabezpieczania maseczek i strojów ochronnych.

Źródło: University of Waterloo

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA