a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka na klamki zabija bakterie

Powłoka na klamki zabija bakterie

Dwaj licealiści z Hong Kongu mają pomysł, jak pozbyć się zarazków z klamek. Skonstruowali uchwyt, który dezynfekuje się przy pomocy promieniowania UV przy każdym otwarciu i zamknięciu drzwi. Swój wynalazek zaprezentowali w zeszłym miesiącu na międzynarodowej wystawie w Pittsburgu.

powłoka na klamki bakterie

Twórcy samodezynfekującego się uchwytu u drzwi – Sum Ming Wong (z lewej) i Kin Pong Li.
Fot. Laura Buitrago / SSP

Samodezynfekujący się uchwyt u drzwi to dzieło dwóch młodych naukowców ze szkoły Church of Christ in China Tam Lee Lai Fun Memorial w Tuen Mun – siedemnastoletniego Suma Minga „Simona” Wonga oraz osiemnastoletniego Kina Ponga „Michaela” Li. Uczniowie zaprezentowali swój wynalazek na wystawie Intel International Science and Egineering Fair w Pittsburgu – największym na świecie konkursie naukowym dla badaczy, którzy nie ukończyli jeszcze szkoły. W organizowanym przez Society for Science and the Public wydarzeniu wzięło w tym roku udział 1702 finalistów z 70 krajów.

Fot. arch. Laura Buitrago / SSP

Bakteriobójczy dwutlenek tytanu

Klamka na drzwiach to element, której każdego dnia dotykają setki ludzi. Wielu z nich przenosi bakterie. To prawdziwa wylęgarnia chorób. Dlatego też młodzi badacze postanowili opracować technologię, która unicestwi zarazki i tym samym zapobiegnie rozprzestrzenianiu się schorzeń tą drogą.

Ich pomysł to powłoka zawierająca dwutlenek tytanu, która pod wpływem promieniowania UV nabiera właściwości bakteriobójczych. Wcześniej poddano ją testom laboratoryjnym i potwierdzono jej skuteczność – okazało się, że na pokrytych nią próbkach po naświetleniu UV ginie 99,9% zarazków.

13 $ na drzwi

Wynalazek ma formę długiego szklanego walca umocowanego w uchwytach. W jednym z uchwytów znajduje się silna dioda LED, emitująca promieniowanie ultrafioletowe. W niewielkim samozamykaczu zamontowanym na drzwiach znajduje się element przetwarzający energię z ruchu drzwi na energię elektryczną, ta zaś zostaje przekazana do diody i umożliwia wypromieniowanie dawki UV. Tak zaktywizowany dwutlenek tytanu zabija bakterie i aż do następnego użycia klamka pozostaje czysta.

Jak zapewniają młodzi wynalazcy, cały system jest niesamowicie prosty i tani – jego koszt dla jednych drzwi wynosiłby ok. 13 $. Choć Wong i Li nie wygrali głównej nagrody na wystawie w Pittsburgu, być może ich technologia zainteresuje poważnych inwestorów.

Źródło: Student Science / Society for Science & the Public