a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowlekanie elektroforetyczne – wydajne, proste

Powlekanie elektroforetyczne – wydajne, proste

Z czego wynika niesłabnąca mimo upływu lat – zwłaszcza w produkcji samochodów – popularność powlekania elektroforetycznego? Przede wszystkim z jej wysokiej efektywności, łatwości obsługi oraz wysokiej jakości otrzymanej powłoki.

powlekanie elektroforetyczne

Powlekanie elektroforetyczne to dziś standard w produkcji samochodów. Fot. Nataliya Hora / Fotolia.com

Z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia powlekanie elektroforetyczne to korzystna opcja, ponieważ:

  1. Uzyskana w ten sposób powłoka gwarantuje doskonałą ochronę antykorozyjną. Warstwa o grubości DFT 20 mikronów wytrzymuje w komorze solnej bez oznak korozji nawet do 1000 godzin (zgodnie z warunkami opisanymi w normie ASTM B117).
  2. Metoda ta pozwala uzyskać bardzo równomierną i jednolitą powłokę – ewentualne odchyłki nie przekraczają 1-2 mikronów.
  3. Jest to bardzo dokładna technika powlekania, dlatego w przeciwieństwie do malowania proszkowego czy natryskowego można ją stosować nawet dla bardzo skomplikowanych obiektów.
  4. Efektywność nanoszenia materiału w przypadku powlekania elektroforetycznego jest bardzo wysoka – dzięki zamkniętemu obiegowi przekracza ona 95%, a ilość odpadów zostaje ograniczona do minimum.
  5. Większość parametrów istotnych dla procesu powlekania jest ustalana komputerowo, co znacznie zmniejsza ryzyko błędu. Obsługa powlekania elektroforetycznego jest tak prosta, że nie wymaga właściwie żadnych specjalnych kwalifikacji.
  6. W porównaniu z innymi metodami powlekanie elektroforetyczne pozwala uzyskać 3x większą produktywność przy takim samym nakładzie pracy.
  7. Kiedy już powlekany obiekt jest idealnie izolowany – powstała wystarczająco gruba i równomierna powłoka – depozycja zostaje zatrzymana. Proces jest więc kontrolowany przez jakość samej powłoki, czego nie ma w żadnej innej technice powlekania.
  8. Pokryty element nie wymaga szczególnej ostrożności – nawet nieusieciowana farba tworzy warstwę na tyle suchą, że można jej dotykać.

Źródło: IPFonline.com