Chcesz sobie ułatwić zadanie przy następnym malowaniu mieszkania? Rozejrzyj się po kuchni. Choć się tego nie spodziewasz, znajdziesz w niej rzeczy, które uproszczą wszystko – od przygotowania powierzchni poprzez aplikację farby aż po sprzątanie i przechowywanie resztek.
1) Zacznijmy od czyszczenia powierzchni. Przed malowaniem powierzchnia ściany czy sufitu musi być czysta. Pójdzie ci z tym szybko i sprawnie, jeśli owiniesz końcówkę mopa wilgotną szmatką. Dzięki temu dotrzesz do miejsc wysoko na ścianie i na suficie.
2) Do ochrony przed zachlapaniem przyda się jeden z najbardziej wszechstronnych malarskich pomocników rodem z kuchni – folia plastikowa. Idealna do osłonięcia np. żyrandola. Owiń go szczelnie folią, a nie musisz się martwić o zachlapania.
3) Do zabezpieczania ciężkich mebli najlepsza jest duża płachta malarska, ale do tego także równie dobrze możesz wykorzystać plastikową folię kuchenną. Owiń je dokładnie i przyciśnij do powierzchni fragmenty folii, tak aby zostały na miejscu. Jeśli chodzi o duże obiekty, takie jak np. sofa – możesz je zabezpieczyć przy pomocy pociętych dużych worków na śmieci i taśmy klejącej.
4) Gdy już zaczniesz malowanie, trzymaj puszkę z farbą, listewki do mieszania, pędzle i inne potrzebne przy tej operacji rzeczy w pustym kartonie po napojach. W ten sposób zabrudzisz odpryskami z farby mniejszą powierzchnię.
5) Podczas malowania trzymaj również pod ręką wilgotną szmatkę, myjak do naczyń lub ręcznik papierowy – w ten sposób szybko usuniesz odpryski farby, zanim jeszcze wyschną i usunięcie ich stanie się dużo trudniejsze.
6) Folia aluminiowa zapobiegnie wysychaniu pędzla czy wałka, gdy robisz sobie przerwę. Później tylko lekko zwilż pędzel przy pomocy wilgotnego ręcznika papierowego i z powrotem do dzieła.
7) Rolka do czyszczenia ubrań (może nie jest to sprzęt rodem z kuchni, ale z jej okolic) to bardzo przydatne narzędzie do… czyszczenia wałka malarskiego.
8) Jeśli lubisz mieszać resztki farb, uzyskując nowe kolory, użyj łyżki lub filiżanki jako miarki, a następnie zapisz proporcje. Sprawdź na kawałku taśmy maskującej, która kompozycja najbardziej ci odpowiada, a potem ją odtwórz.
9) Przelej resztkę farby pozostałą po malowaniu do słoika. Zajmie w ten sposób mniej miejsca, a słoik, w przeciwieństwie do puszki, nie rdzewieje i nie zanieczyszcza farby. Zanim zakręcisz, zabezpiecz otwór folią. Podpisz, gdzie i kiedy używałeś tej farby i jak nazywa się jej kolor.
Jak widzisz – we twojej własnej kuchni kryje się wiele sposobów na ułatwienie malowania. Zrób więc użytek z tego co i tak masz pod ręką!
Źródło: Paint Quality Institute