a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePolimerowa powłoka zamienia soczewki w ekrany

Polimerowa powłoka zamienia soczewki w ekrany

Naukowcy z Instytutu Technologii Przyszłości Uniwersytetu Australii Południowej opracowali polimerową powłokę, która zmienia soczewki kontaktowe w miniaturowe ekrany. Ponieważ przewodzi ona prąd elektryczny, możliwe jest zbudowanie na niej miniaturowych obwodów.

soczewki ekrany powłoka

Fot. listentothemountains / Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak twierdzi profesor Drew Evans z Uniwersytetu Australii Południowej, powłoka ta może być technologicznym przełomem, który bardziej niż kiedykolwiek przedtem zbliży do siebie ludzi i inteligentne urządzenia. Technologia ta jest całkowicie bezpieczna dla człowieka i jeśli wejdzie do powszechnego użytku, znajdzie wiele różnych zastosowań – od przyrządów do pomiaru poziomu glukozy we krwi aż po elektroniczne wyświetlacze. Mając ją do dyspozycji nie potrzebowalibyśmy już specjalnych okularów (typu Google Glass), moglibyśmy generować obraz bezpośrednio na naszych szkłach kontaktowych.

Na drodze do komercjalizacji

Prace badawcze nad tym rozwiązaniem prowadzone były we współpracy z brytyjskim liderem produkcji soczewek. Praktyczne opracowywanie technologii zajęło dwa lata, ale pomysł tak naprawdę rozwijany jest już od prawie dekady. Po latach badań udało się go zrealizować, co nie oznacza jednak, że badacze nie mają jeszcze przed sobą długiej drogi.

Kolejnym krokiem jest bowiem połączenie ze sobą odpowiednich materiałów i nadanie im wymaganych parametrów mechanicznych, tak aby powłoka była wystarczająco wytrzymała. Dużym wyzwaniem będzie również opracowanie technologii produkcji na skalę masową. Dopiero gdy uda się osiągnąć te cele, brytyjski partner będzie mógł wprowadzić produkt na rynek.

Pomoc dla chorych

Prof. Drew Evans. Fot. UniSA

Prof. Drew Evans. Fot. UniSA

Potencjalnych zastosowań tego rozwiązania jest wiele, a według zapewnień naukowców lista ta jeszcze się wydłuży, jeśli uda im się opracować skuteczne technologie odczytywania informacji z powłoki. Stanie się ona wówczas pomocna dla osób ciężko chorych, umożliwiając monitorowanie stanu zdrowia.

To nie jedyne ważne osiągnięcie Instytutu Technologii Przyszłości Uniwersytetu Australii Południowej. Współpracuje on z ośrodkami z całego świata, stale poszukując rozwiązań, które w przyszłości bardzo ułatwią nam życie. Do jego dokonań należą m.in. pierwsze lusterka samochodowe z tworzyw sztucznych oraz elektrochromowe okna, przy pomocy których kontrolować można ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia.

Artykuł naukowy dotyczący powłok przewodzących prąd opublikowany został w czasopiśmie „ACS Applied Materials and Interfaces”.

Źródło: pcimag.com