a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronnePiana gaśnicza, która ugasi każdy pożar

Piana gaśnicza, która ugasi każdy pożar

Poszukiwanie alternatyw dla szkodliwych opóźniaczy palenia trwa. Rosyjscy naukowcy opracowali pianę gaśniczą, która jest bezpieczna dla środowiska, a przy tym skuteczna nawet w bardzo wysokich temperaturach.

piana gaśnicza

Sieć polimerowa na bazie krzemionki, skuteczna w walce z ogniem. Fot. Uniwersytet ITMO

Większość środków stosowanych dziś do walki z ogniem jest bardzo toksyczna. Skutecznie powstrzymują one rozprzestrzenianie się ognia, ale drastycznie oddziałują na środowisko naturalne i stwarzają realne zagrożenie dla strażaków. Ich biodegradacja może trwać nawet ponad 200 lat, a produkty rozkładu natychmiast przenikają do gleby i wód powierzchniowych. W ten sposób w końcu trafiają do systemów ludzkich – roślinnych, zwierzęcych i ludzkich. Nie zdając sobie nawet z tego sprawy, jesteśmy systematycznie podtruwani. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska wypowiedziała wojnę konwencjonalnym opóźniaczom palenia.

Bezpieczna dla organizmów żywych

Pozostaje pytanie, czym je zastąpić? Do licznej grupy pomysłów dołączyła właśnie propozycja naukowców z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu oraz technologów firmy SOPOT. Jest to piana gaśnicza oparta na polimerowej sieci zbudowanej z nanocząstek krzemionki. Skutecznie gasi ona pożar nawet w przypadku bardzo wysokich temperatur, a następnie absorbuje wodę i rozpada się na obojętne dla środowiska cząstki krzemionki. Nawet jeśli przypadkowo piana dostanie się do układu żywego organizmu, nie wyrządzi mu żadnej szkody.

Fot. Uniwersytet ITMO

Fot. Uniwersytet ITMO

Jak podkreślają twórcy, w ten sposób można działać szybciej i agresywniej na przykład podczas pożarów lasów. Jest to więc propozycja skierowana przede wszystkim do regionów, które są często nękane przez tego typu kataklizmy (np. Kalifornia). Zanim jednak technologia zostanie wprowadzona do użytku, konieczne jest jeszcze sprawdzenie, czy nie ma ona negatywnego wpływu na glebę i rolnictwo oraz wrażliwe organizmy morskie.

Ratunek dla lasów, ratunek dla ludzi

Piana zbudowana jest z nanocząstek krzemionki, które pod wpływem powietrza tworzą polimerową sieć. Ta natomiast otacza płonący obiekt, przylega do niego i twardnieje w grubą skorupę. Powstała w ten sposób osłona nie tylko gasi ogień, ale i zapobiega ponownemu zapaleniu się. Dzięki nieorganicznemu budulcowi powstałej sieci znosi ona temperatury nawet powyżej 1000°C, podczas gdy konwencjonalne środki oparte na związkach organicznych ulegają rozkładowi już w temperaturze 300°C.

Środek został już poddany całemu szeregowi testów na wielką skalę, łącznie z imitacją prawdziwego pożaru lasu. Przy pomocy piany naukowcy otoczyli określony obszar pasem, który miał powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia – i spisał się w tej roli doskonale. Jak mówią twórcy, działając w ten sposób zyskujemy czas na ewakuację okolicy, ratujemy więc ludzkie życia.

Źródło: tizecloud.com