REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pędy bambusa w walce z bakteriami

Według najnowszych badań substancje zawarte w skórce pędów bambusa mają działanie antybakteryjne. Istnieje więc szansa, że w przyszłości wykorzystane zostaną jako składnik farb i powłok odpornych na rozwój mikroorganizmów.

pędy bambusa

fot. krappweis (rgbstock.com)

Wiadomo od dawna, że korzenie i liście bambusa mają działanie lecznicze – zawarte w nich związki przeciwdziałają rozwojowi nowotworu, mają działanie antybiotyczne i antyoksydacyjne. Dopiero badania japońskich naukowców wykazały jednak, że również skórka pędów tej rośliny ma użyteczne właściwości.

W ramach eksperymentu przygotowano ekstrakt ze skórki pędu bambusa i sprawdzono jego działanie antybakteryjne. Okazało się, że z powodzeniem powstrzymuje on rozwój bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Przy pomocy spektroskopii NMR i spektrometrii mas udało się wyodrębnić związki odpowiedzialne za to działanie – stigmasterol oraz dihydrobrasikasterol.

Artykuł opisujący powyższe badania opublikowany został w czasopiśmie Journal of Wood Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA