a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePanele słoneczne i powłoki – przegląd nowinek

Panele słoneczne i powłoki – przegląd nowinek

Amerykański start-up SunDensity opracował natryskiwaną nanopowłokę, która pozwala zwiększyć efektywność pozyskiwania energii z paneli słonecznych o 20%. Z tej okazji portal Coatings World przygotował przegląd najnowszych rozwijanych właśnie technologii z dziedziny energetyki słonecznej.

panele słoneczne powłoki

Fot. Bru-nO / pixabay.com

Powłoki zwiększające efektywność paneli słonecznych, ale również powłoki, które same pełnią rolę paneli – takie są między innymi najnowsze propozycje naukowców i technologów. Charles W. Thurston na łamach portalu Coatings World przybliża kilka z nich.

SunDensity: o 20% więcej energii

Start-up SunDensity opracował natryskiwaną powłokę nanoptyczną na szklane powierzchnie paneli słonecznych, która zwiększa ich efektywność o 20%. Powłoka pozwala wyłapywać więcej światła niebieskiego, niż w przypadku standardowych kolektorów.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny SunDensity Nish Sonwalkar, powłoki SunDensity Photonic Smart Coatings (PSC) składają się z wielu warstw, które przesuwają fotony z zakresu promieniowania ultrafioletowego do zakresu podczerwieni. Dokonuje się tego przy pomocy zlokalizowanego powierzchniowego rezonansu plazmonowego (LSPR). Powłoka jest aplikowana drogą napylania magnetronowego.

W ramach prac nad powłokami oraz ich komercjalizacją startup SunDensity nawiązał współpracę z wieloma podmiotami w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie – z Singulus Technologies, niemieckim producentem urządzeń fotowoltaicznych, firma podpisała protokół ustaleń o budowie przystosowanego systemu aplikacji swoich powłok. Obecnie SunDensity dąży do stworzenia własnego laboratorium i pilotażowej linii powlekania. Zgodnie z planem ma to nastąpić w ciągu najbliższych 8-12 miesięcy.

SolarWindow: energia ze światła słonecznego i nie tylko

Ponieważ energetyka słoneczna coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, to nie jedyna nowa technologia w tej dziedzinie w ostatnim czasie. Innym przykładem może być specjalna powłoka solarna na szkło, opracowana przez inną amerykańską firmę, SolarWindow Technologies. Jest transparentna i pozwala pozyskiwać elektryczność zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego światła wewnątrz pomieszczeń.

Tego typu powłokę można zastosować na elewacjach, barierkach balkonów, ścianach osłonowych czy świetlikach, ale również na elementach samochodów, ciężarówek, statków czy samolotów. W grę wchodzi zarówno wykorzystanie komercyjne, jak i wojskowe.

Naukowcy: solarne powłoki na różne podłoża

Inny amerykański projekt, rozwijany obecnie w National Renewable Energy Laboratory w Golden w Colorado, to powłoka solarna w formie ciekłej na bazie kryształów perowskitu, którą można natryskiwać lub nanosić na wiele różnych podłoży.

Podobną propozycję mają naukowcy z Nowej Zelandii, z Victoria University of Wellington. Ich powłoka powstała z myślą o aplikacji na dachach budynków i pozwala absorbować większe ilości energii słonecznej. W połączeniu z zestawem niewielkich kolektorów pozwala uzyskać wystarczająco dużo energii, by zasilić cały dom.

Dobry klimat dla nowych technologii

Zgodnie z raportem Fortune Business Insights, rynek inteligentnego szkła w roku 2027 ma już osiągnąć wartość 15,8 mld $. W związku z tym także rynek funkcjonalnych powłok na panele słoneczne i elektroniczne ekrany rozwija się w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie. Nacisk położony jest przede wszystkim na niekosztowne, wydajne technologie.

Źródło: coatingsworld.com