a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweOsiem razy skuteczniejsza powłoka antyoblodzeniowa

Osiem razy skuteczniejsza powłoka antyoblodzeniowa

Badacze z Colorado State University stworzyli przyjazną środowisku, niedrogą, trwałą powłokę antyoblodzeniową, która jest dużo skuteczniejsza niż dostępne obecnie technologie. Zdaniem twórców warstwa polimerowego żelu może ochronić przed lodem niemal każdy obiekt – od samochodu, poprzez statek czy samolot, aż po linie wysokiego napięcia.

powłoka antyoblodzeniowa

Fot. renewagner1985 / pixabay.com

Lód to poważny problem w wielu dziedzinach przemysłu. Na samolotach czy platformach wydobywczych stwarza realne zagrożenie dla ludzi. Dlatego też naukowcy i technolodzy intensywnie poszukują technologii, które pomogą sobie z nim radzić.

Propozycja badaczy z Colorado State University to miękka powłoka na bazie PDMS (polidimetylosiloksanu), polimerowego żelu o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Powłokę można więc uzyskać niewielkim kosztem. Równocześnie, jak wykazały badania, jest ona dużo skuteczniejsza w walce z lodem niż stosowane obecnie rozwiązania.

Osiem razy większa skuteczność

Do oceny jej efektywności wykorzystano pomiar siły adhezji lodu, czyli naprężenia ścinającego potrzebnego do usunięcia lodu z powierzchni, mierzonego w kilopaskalach (kPa). Im mniejsza siła, tym lepiej – tym słabiej bowiem lód przywiera do podłoża.

Dla powłoki opracowanej przez naukowców siła ta wyniosła ok. 5 kPa, podczas gdy dla dostępnych obecnie miękkich powłok antyoblodzeniowych siła adhezji lodu wynosi ok. 40 kPa, czyli ośmiokrotnie więcej. Nie mówiąc o sztywnych powłokach stosowanych w walce z lodem, takich jak teflon, dla których siła ta to zwykle ok. 100 kPa.

Innym, najczęściej stosowanym dziś rozwiązaniem w walce z lodem są płyny na bazie glikolu etylenowego i glikolu propylenowego, natryskiwane np. na samoloty przed startem. Według danych EPA co roku tylko w przemyśle lotniczym zużywa się ponad 20 mln galonów (czyli ponad 90 mln litrów) tego typu środków. I choć skuteczne, nie są one bezpieczne – przenikając do wód gruntowych, stwarzają zagrożenie dla środowiska. Ponadto są kłopotliwe, ponieważ muszą być aplikowane wielokrotnie.

Zdusić problem w zarodku

Ponadto prof. Arun Kota, specjalista inżynierii mechanicznej i biomechanicznej, zwraca uwagę na to, że powłoki antyoblodzeniowe i odlodzeniowe to nie to samo. Antyoblodzeniowe zapobiegają formowaniu się lodu, podczas gdy odlodzeniowe pozwalają na łatwe jego usunięcie, kiedy już powstał i przywarł do powierzchni.

Dlatego też opracowana przez badaczy z Colorado powłoka antyoblodzeniowa może się okazać przełomowym rozwiązaniem, które wyeliminuje toksyczne środki odlodzeniowe i po prostu zdusi problem w zarodku, zapobiegając powstawaniu lodu. Jak zapewniają twórcy, jest to technologia o dużym potencjale komercyjnym, i liczą na wsparcie sponsorów. Artykuł na temat nowej powłoki antyoblodzeniowej opublikowany został w czasopiśmie „Journal of Materials Chemistry”.

Źródło: european-coatings.com