REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Odnawialne chemikalia coraz bardziej w cenie

Nastał dobry czas dla przemysłu odnawialnych środków chemicznych. Zgodnie z prognozami zanotuje on w ciągu najbliższych pięciu lat prawie 8-procentowy wzrost.

odnawialne chemikalia

fot. Krappweis (sxc.hu)

Chemikalia odnawialne to te, które uzyskiwane są z odnawialnych surowców – roślin uprawnych, naturalnych olejów, biomasy. Wykorzystuje je przede wszystkim przemysł opakowaniowy, ale nie tylko – na przykład odnawialne polimery mogą być też składnikami farb. Pisaliśmy już m.in. o takich propozycjach naukowców jak powłoki otrzymywane z oleju bawełnianego, oleju rycynowego oraz żywicy himalajskiej sosny, a także o antybakteryjnych dodatkach – nanocząstkach srebra uzyskiwanych z wyciągów roślinnych, np. zielonej herbaty. Pomysłów jest więc bez liku i wciąż pojawiają się nowe.

Wartość rynku odnawialnych chemikaliów do roku 2018 ma wzrosnąć z 57,7 mld do 83,4 mld dolarów, czyli o 7,7% rocznie. Skąd tak intensywny rozwój? Piszą o tym autorzy nowego raportu firmy MarketsandMarkets. Po pierwsze – społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, w jakim zagrożeniu znalazło się środowisko, toteż klienci coraz częściej pytają o „zielone” surowce. Odnawialne środki chemiczne są ekologiczne, zapewniają bowiem mniejszą emisję gazów cieplarnianych, a ich produkcja nie wymaga toksycznych substancji. Po drugie – ceny tradycyjnych surowców petrochemicznych (oleje) rosną z dnia na dzień, zniechęcając do ich wykorzystania. Po trzecie – produkcja odnawialnych chemikaliów jest tańsza, otrzymuje się je bowiem z materiałów, jakich jest wszędzie pod dostatkiem.

Przygotowany przez specjalistów rynkowych raport z osobna omawia wszystkie segmenty odnawialnych chemikaliów, wśród których największy to alkohole. Pod względem potencjału rozwoju przodują jednak odnawialne polimery. Zainteresowani tą tematyką mogą nabyć raport na stronie firmy MarketsandMarkets.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA