REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Odcienie roku 2014 w bazie Shutterstock

Shutterstock, jeden z największych na świecie banków zdjęć, ma dużo do powiedzenia na temat kolorów. Korzystając ze swoich danych pokusił się więc o prognozy, jakie odcienie będą wciąż jeszcze królować w nadchodzących miesiącach.

ShutterstockZarówno w wystroju wnętrz, jak i modzie czy projektowaniu stron internetowych kolor to podstawa. Każdy szanujący się projektant musi być na bieżąco z tym, które odcienie święcą triumfy popularności a które są już zupełnie passé. Shutterstock zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też, korzystając z 40 mln zdjęć dostępnych w jego bazie oraz informacji o 400 mln ściągnięciach, a także dysponując narzędziami do wyszukiwania kolorystycznego Palette oraz Spectrum, dokonał wyczerpującej analizy i zaprezentował swoje wnioski.

Piłka nożna i Facebook rządzą kolorami

Oczywiście to, co dzieje się na świecie ma duży wpływ na kształtowanie trendów kolorystycznych. Dlatego też w pierwszej połowie roku w bazie Shutterstock pojawiało się wiele zdjęć, w których dominowała soczysta zieleń, odcień piłkarskiej murawy – wszak pierwsze miesiące 2014 upłynęły pod znakiem Mundialu! Wszechobecny internet oraz największy na świecie portal społecznościowy – Facebook – sprawiły za to, że więcej jest wokół nas niebieskiego. Fioletowy zyskał na znaczeniu po tym, jak Radiant Orchid okrzyknięty został Kolorem Roku Pantone. Spadek popularności zaliczył natomiast beż, który został zastąpiony przez różne odcienie szarości.

Chłodne w Europie, ogniste w Afryce

Choć można zaobserwować pewne wspólne tendencje dla całego świata, gusta kolorystyczne w różnych rejonach geograficznych różnią się. W Ameryce Północnej królowały w ostatnim czasie – i jeszcze przez pewien czas królować będą – zielenie i błękity. Zieleń była także odcieniem numer jeden w Europie. W Afryce za to dominowały ogniste czerwienie i pomarańcze, zaś w Rosji, Chinach i Argentynie nieoczekiwany skok popularności zaliczył róż.

Zobacz infografikę Shutterstock, aby dowiedzieć się więcej o odcieniach roku 2014 i najnowszych kolorystycznych trendach:

Źródło, fot.: Shutterstock

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA