a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiOd pędzla na płótnie do pędzla na ścianie

Od pędzla na płótnie do pędzla na ścianie

Czy mistrzowie malarstwa mogą nas uczyć urządzania wnętrz? W pewnym sensie tak. Podstawowe zasady kompozycji mogą się przydać nie tylko przy malowaniu obrazu, ale i przy tworzeniu wymarzonego wystroju. Oto one!

sztuka malarstwo wystrój wnętrz

Manuel Amado, „Interior Room” (1938). Fot. pedrosimoes7 / Foter.com / CC BY

Obramowanie

Jednym z najważniejszych, najbardziej fundamentalnych – i zarazem najbardziej niedocenianych – elementów obrazu jest obramowanie. I nie chodzi tu o drewnianą ramę, w którą wstawiasz malowidło zanim powiesisz je na ścianie, ale o stosunek środka obrazu do jego obrzeży. O decyzję, jaką podjąć musi każdy artysta – w którym miejscu zamknąć kompozycję, odciąć ją od reszty świata.

Odnosząc to do wystroju wnętrz – potraktuj każdy pokój (albo większą całość przestrzenną, na przykład grupę pokoi lub całe piętro) jak malowidło. I urządź go zgodnie ze swoimi myślowymi ramami, oddziel wizualnie od reszty mieszkania. Nie „mieszaj” różnych obszarów-obrazów; spraw, aby było wyraźnie widać, gdzie kończy się kuchnia a zaczyna salon.

Złote Trójki

Jedna z podstawowych zasad kompozycji artystycznej to zasada trójek. Mówi ona, że jeśli przy pomocy dwóch linii poziomych i dwóch pionowych podzielimy cały obraz na dziewięć pól o tych samych wymiarach, kluczowe elementy kompozycji powinny się znaleźć na tych liniach lub na ich przecięciu (przykład poniżej).

sztuka wystrój wnętrz

Zasada trójek na przykładzie obrazu Maxa Nonnenbrucha „Mädchen am Strand” (1920). Fot. Wikimedia Commons

Aby zastosować ją przy urządzaniu wnętrz, podziel w wyobraźni wszystkie powierzchnie w pokoju (ściany, podłogę, sufit) na wspomniane pola, a następnie postaraj się rozmieścić dekoracje wzdłuż linii podziału lub na ich przecięciu. Przykład? Niech horyzontalna linia położona na poziomie 2/3 wysokości ściany od podłogi wskaże ci, w którym miejscu powiesić obrazy. Miejsca przecięcia linii na podłodze będą natomiast dobrym miejscem na ustawienie mebli, np. stołu.

Paleta

Po ustaleniu kompozycji malarz wybiera paletę kolorów do wykonania swojego malowidła. Dobra paleta jest zwykle minimalistyczna, wystarczą już trzy odcienie aby stworzyć dominujący schemat kolorystyczny (dopuszczając również ich mieszanie ze sobą, tworząc w ten sposób nowe barwy).

W przypadku wystroju wnętrz rolę takiej palety spełniać mogą trzy elementy:

  • kolory, jak w przypadku malowidła;
  • specyficzne obiekty, jak np. kolekcja łyżek lub zestaw dywaników;
  • motywy przewodnie, jak np. morskie muszle w łazience.

Muszą to być elementy, które pasują do danego pokoju, a równocześnie dają duże możliwości jeśli chodzi o ich łączenie. Pamiętaj też o tym, że każdy pokój jest osobnym obrazem – nic więc nie da ci, że dywanik w salonie będzie pasował do tego w łazience.

Z przymrużeniem oka

Urządzanie wnętrz jest oczywiście czymś zupełnie innym niż malarstwo, ale mają jedną niezaprzeczalną cechę wspólną – i jedno i drugie jest sztuką. Dlatego też złote zasady wypracowane przez artystów malarzy w ciągu długich stuleci historii sztuki mogą być z powodzeniem przeniesione na grunt wystroju wnętrz. Być może nie wszyscy zauważą, że inspirowałeś się malarstwem i że twoja jadalnia jest wzorowana na obrazach Vermeera – ale za to z pewnością zauważą, że jest piękna. I to się liczy.

Pamiętaj jednak również o tym, by nie traktować tych wskazówek zbyt poważnie. Nie próbuj tworzyć żywych dzieł sztuki! Nie musisz mieć u siebie w domu sypialni Van Gogha. Baw się, eksperymentuj, próbuj. Zasady są po to, by je łamać!

sztuka wystrój wnętrz

Fot. rogue-designs / Foter.com / CC BY-SA

Źródło: 2decorateyourhome.com