REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowoczesne wnętrze samochodu z warstwami Covestro

W czasie konferencji Folien+Fahrzeug w Hanowerze firma Covestro zaprezentowała cały szereg nowych technologii z zakresu filmów i powłok wewnątrz samochodów. Warstwy na ekrany dotykowe czy elastyczne filmy elektroniczne to tylko niektóre z nich.

Covestro wnętrze samochodu

Fot. arch. Covestro

W ostatnim czasie w dziedzinie materiałów na wyposażenie wnętrza samochodu dokonał się ogromny rozwój technologiczny. Również połączona z wystawą konferencja Folien+Fahrzeug, która odbyła się w dniach 6-7 lutego 2018 w Hanowerze, potwierdziła tę obserwację.

Jak mówi Dirk Pophusen, specjalista Covestro oraz dyrektor techniczny konferencji, technolodzy zajmujący się wyposażeniem pojazdów mają dziś wiele okazji do wykorzystania m.in. poliwęglanów czy termoplastycznych filmów poliuretanowych. A co konkretnie proponuje Covestro? O tym – w kilku słowach poniżej.

Powłoki na wyświetlacze

Z każdym rokiem w samochodach przybywać będzie wyświetlaczy i ekranów dotykowych, ponieważ nasz świat jest coraz bardziej zdigitalizowany i powiązany różnego rodzaju sieciami. Najnowszy trend to duże, trójwymiarowe ekrany, które mogą być zintegrowane z deską rozdzielczą, konsolą centralną, drzwiami oraz panelami siedzeniowymi.

Wyświetlacze te muszą mieć też dobre właściwości optyczne – kontrast powinien być wystarczająco dobry, a obraz czytelny nawet w warunkach silnego oświetlenia, ekrany nie mogą więc odbijać światła. To zaś możemy uzyskać poprzez zastosowanie specjalistycznej powłoki. Takiej jak Makrofol HF od Covestro, która może być aplikowana na dużych powierzchniach, a do tego w zależności od wymagań optycznych możemy dostosować stopień jej połysku.

Warstwa Makrofol HF jest odporna na czynniki chemiczne oraz zarysowania. Może być również aplikowana na delikatnych ekranach dotykowych 3D. Pozwala kierowcy łatwo zmieniać różne funkcje poprzez dotyk, bez konieczności odrywania wzroku od drogi, co sprawia, że jazda jest bardziej bezpieczna.

Elastyczna elektronika

Druga ważna propozycja Covestro to warstwy Platilon na bazie termoplastycznych poliuretanów (TPU). W trakcie swojego wystąpienia na konferencji Folien+Fahrzeug Oliver Henning, ekspert Covestro, nazwał je „cichymi bohaterami”. Zwykle pozostają one niewidoczne, ale za to obecne są w wielu miejscach samochodu (laminaty na tkaniny, siedzenia, osłony piankowe do redukcji hałasu).

Covestro wnętrze samochodu

Fot. arch. Covesro

Absolutną nowinką jest natomiast tzw. „elastyczna elektronika”, czyli elastyczne filmy TPU z procesorami do realizacji funkcji elektronicznych, np. z sensorami. Możliwe jest również zintegrowanie z taką warstwą diod LED, dzięki czemu tworzyć można wewnątrz samochodu dekoracyjne świecące struktury, jak zapewnia Henning.

Inne potencjalne zastosowanie elastycznych warstw TPU to ogrzewanie. Grzejące filmy TPU to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych, drogich nagrzewnic. Jest to rozwiązanie szczególnie obiecujące w przypadku samochodów elektrycznych, które z tradycyjnych nagrzewnic po prostu korzystać nie mogą.

Covestro śmiało wychodzi więc naprzeciw potrzebom branży, rozwiązując jej problemy przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Być może dzięki nim wnętrza naszych samochodów już za kilka lat prezentować się będą zupełnie inaczej, niż obecnie.

Źródło: Covestro

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA