REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowe szaty drwala z Portland

Ogromna figura Paula Bunyana – legendarnego drwala znanego z amerykańskiego folkloru – jest znakiem rozpoznawczym Portland. Po 56 latach na posterunku jest już jednak w nie najlepszym stanie, a odmalowywanie niewiele daje. Dlatego planowana jest gruntowna renowacja.

drwal Portland Paul Bunyan

Fot. Dead Air / Foter.com / CC BY-NC-SA

Słynna statua w Portland została wzniesiona w 1959 roku z okazji wydarzenia Oregon Centennial Exposition and International Trade Fair. Miała już z daleka witać i przykuwać uwagę przybyszów, ale nie przewidywano, że zostanie na dłużej – początkowo miała zdobić okolicę tylko przez pół roku.

Paul Bunyan to ważna i kultowa już postać amerykańskiej kultury, a w całych Stanach Zjednoczonych jest kilka jego figur. Podczas jednak gdy większość z nich wykonana jest z włókna szklanego, statua w Portland to twór z gipsu oraz stiuku na konstrukcji ze spawanej ramy. Wymaga więc szczególnej dbałości i częstych prac konserwacyjnych.

W ciągu kolejnych dekad figura była odmalowywana kilka razy, a w roku 2002 nawet przesunięta z powodu przebudowy infrastruktury. Ostatnie prace renowacyjne miały miejsce w roku 2009, ale nie przyniosły one oczekiwanych efektów – w wielu miejscach statua nosi ślady uszkodzeń, nowa farba łuszczy się, ponieważ nie jest chemicznie zgodna ze starą warstwą, a cała powłoka malarska odpada od powierzchni stiuku, prawdopodobnie z powodu wilgoci. Warunki atmosferyczne w Portland (silne nasłonecznienie, wilgoć) nie rozpieszczają gigantycznego Paula.

Dlatego też lokalne stowarzyszenie postanowiło zebrać sumę 50-70 tysięcy dolarów i przeprowadzić gruntowną renowację figury. Spękania zostaną wypełnione, stare warstwy farby zastąpi nowa powłoka malarska, a dodatkowo obiekt zostanie zabezpieczony powłoką anty-graffiti. Legendarny drwal otrzyma więc nowe szaty i odzyska swoją świetność!

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA