Powłoki superhydrofobowe to technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie. Dostępne powłoki są jednak na ogół podatne na zarysowania i pęknięcia, wskutek których tracą swoje niezwykłe właściwości. Fińscy naukowcy znaleźli na to sposób.
Według naukowców nowa powłoka można znaleźć zastosowanie na przykład na panelach słonecznych, w przypadku których akumulacja wilgoci i brudu na powierzchni zmniejsza efektywność pracy urządzenia.
Fot. Klas_lu / pixabay.com
Powłoki superhydrofobowe odpychają wodę tak silnie, jak żaden inny materiał. Dzięki temu, jak dowodzą naukowcy, świetnie sprawdzają się również w walce z drobnoustrojami, takimi jak bakterie i wirusy – mikroby te nie są bowiem w stanie przyczepić się do ich powierzchni.
Powłoki tego typu mają jednak jedną poważną wadę. Nie są zbyt wytrzymałe i łatwo pękają, a jeśli dojdzie do tego typu uszkodzenia, woda wnika w szczelinę i powłoka traci swoją funkcjonalność.
Pancerz z dowolnego materiału
By obejść ten problem, naukowcy z Finlandii we współpracy z kolegami z Chin opracowali powłokę superhydrofobową o wysokiej wytrzymałości. Jak wyjaśnia prof. Robin Ras, fizyk z Aalto University:
Nanostrukturalny pancerz, który jest sekretem wytrzymałości naszej powłoki, może być otrzymany niemal z każdego materiału. To dzięki strukturze powierzchni powłoka jest tak wytrzymała i twarda.
Struktura pancerza przypomina plaster miodu. Naukowcy byli w stanie otrzymać go z jednostek o różnej wielkości i kształcie oraz z różnych materiałów, m.in. metalu, szkła czy ceramiki.
Do zastosowania w fotowoltaice
Zdaniem twórców technologia może być wykorzystana m.in. w fotowoltaice. Nagromadzone na powierzchni paneli słonecznych wilgoć i brud zmniejszają bowiem ilość absorbowanego światła i niekorzystnie wpływają na efektywność urządzenia. Jak czytamy w komunikacie uczelni:
Panele słoneczne z superhydrofobowego szkła byłyby efektywne przez dłuższy czas. A ponieważ zwykle tego typu instalacje znajdują się na dachach lub w innych trudno dostępnych miejscach, dodatkową korzyścią byłby fakt, że rzadziej wymagałyby czyszczenia.
Naukowcy zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie komercjalizacja technologii oraz poszukiwanie dla niego nowych, dodatkowych zastosowań.
Źródło: paintsquare.com