a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowa, milionowa powłoka na panele słoneczne

Nowa, milionowa powłoka na panele słoneczne

Firma Swift Coat, spin-out uczelni Arizona State University, otrzymała milion dolarów na komercjalizację rozkładającej brud powłoki na szkło solarne. Materiał pozwoli posiadaczom paneli słonecznych zwiększyć ilość pozyskanej energii. Pieniądze na ten cel przyznał amerykański rząd.

powłoka na panele słoneczne

Fot. andreas160578 / pixabay.com

Swift Coat to firma specjalizująca się w nanopowłokach, założona przez profesora ASU, Zachary’ego Holmana, oraz doktoranta Petera Firtha. Firma współpracuje również z dużym amerykańskim producentem szkła oraz laboratorium National Renewable Energy Laboratory.

Brud, którego nie widzimy

Opracowana przez Swift Coat powłoka składa się z dwóch warstw – uprzednio naniesionej powłoki antyrefleksyjnej oraz fotokatalitycznego dwutlenku tytanu. W ten sposób materiał zarówno odpycha brud, jak i rozkłada związki organiczne. Jak tłumaczy Peter Firth, dyrektor generalny Swift Coat:

Każdy z nas widział, jak brudne bywają nasze okna po burzy, ale niewielu z nas uświadamia sobie, że to samo dzieje się z panelami słonecznymi. Gromadzący się na powierzchni brud może zmniejszyć moc wyjściową paneli nawet o 30%. A jeśli nie jesteś typem, który wspina się na dach i czyści swoje panele, taki spadek efektywności może się utrzymywać miesiącami.

Trwają pracę nad nową powłoką z TiO2

W ciągu następnych 18 miesięcy Swift Coat będzie pracował nad otrzymaniem powłoki z dwutlenku tytanu, która absorbując promieniowanie UV przeprowadza na powierzchni reakcję rozkładu składników organicznych. Jak mówi prof. Holman:

Powłoki na bazie dwutlenku tytanu są stosowane jako warstwy samooczyszczające się na rynku okien mieszkaniowych już od 15 lat. Ale standardowe powłoki tego typu są zbyt odbijające, by mogły być wykorzystane również na panelach słonecznych.

Po opracowaniu powłoki będzie ona nanoszona poprzez natrysk suchych nanocząstek w procesie nazwanym AIDA (ang. aerosol impact-driven assembly). Uzyskana powłoka nadaje powierzchni charakter hydrofilowy, dzięki czemu deszcz skuteczniej zbiera z powierzchni zabrudzenia nieorganiczne.

Dostępna na rynku już za rok?

Powłoka pozwala o 3% zwiększyć efektywność generowania energii, a ze względu na charakter samooczyszczający się zmniejsza koszty związane z czyszczeniem. Swift Coat ma ambitne plany – chce w przyszłości produkować blisko trzysta 60-komórkowych modułów solarnych na godzinę.

Na rynku produkt ma być dostępny do roku 2021. Nie podano jeszcze informacji o jego cenie, ale zgodnie z przewidywaniami nie będzie ona wyższa niż standardowych, używanych obecnie materiałów antyrefleksyjnych.

Źródło: paintsquare.com