REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Niebieska stacja arktyczna Halley VI – wyjaśniamy sekret!

Stacja badawcza Halley VI na Antarktyce to przykład bardzo ciekawego projektu architektonicznego. Ustawiona na wysokich nogach, przypomina wielką gąsienicę, i jest pomalowana na niebiesko. Czy ten kolor ma znaczenie?

stacja arktyczna Halley VI

Fot. 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia / Foter.com / CC BY

O położonej na Lodowcu Szelfowym Brunta stacji pisaliśmy już na naszych stronach. Należący do British Antarctic Survey obiekt bada zmiany klimatyczne, stan warstwy ozonowej i zbiera dane meteorologiczne. W trakcie zimy stanowi dom dla 16 obsługujących go osób, w trakcie trwającego trzy miesiące lata zaś – dla 52.

Obecny projekt stacji miał zapobiec katastrofom, które spotkały poprzednie pięć obiektów – zostawały zasypane śniegiem, zapadały się lub musiały zostać rozebrane kiedy okazało się, że stoją w niewłaściwym miejscu. Dlatego też obecnie stacja stoi na wysokich, kilkumetrowych nogach, co chroni ją przed zasypaniem śniegiem, i posiada płozy, dzięki czemu w razie pękania lodu lub innych problemów można ją bez większych problemów przesunąć w inne miejsce.

A dlaczego niebieski? To celowy wybór. I nie chodzi bynajmniej o to, aby estetycznie wpisać się w mroźny, lodowy krajobraz. Otóż kolor niebieski absorbuje niewiele ciepła z promieniowania słonecznego. Ogranicza to topnienie śniegu i lodu pod stacją i sprawia, że jest ona stabilna i bardziej bezpieczna.

stacja arktyczna Halley VI

Wnętrze jedynego czerwonego segmentu stacji.
Fot. 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia / Foter.com / CC BY

Tylko jeden z segmentów „gąsienicy” jest czerwony. Skąd ta odmiana? Jest to część rekreacyjna, w której mieści się kuchnia i jadalnia, a także siłownia, biblioteka, stół bilardowy i ping-pongowy oraz projektor i ekran. Pracownicy stacji spędzają tam swój wolny czas, odpoczywają, rozmawiają i oddają się rozrywkom. Czerwony kolor ma odróżnić tę część stacji od sfery pracy… a trochę też chyba przypomnieć nam, jak piękne mogą być kolory podstawowe.

Źródło: The Chromologist

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA