a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNapełniacze do 2024 – raport Ceresany

Napełniacze do 2024 – raport Ceresany

Chętnie stosowane w przemyśle farbiarskim napełniacze czeka kilka kolejnych lat stabilnego rozwoju. Swój raport na temat ich rynku już po raz piąty opublikowała firma Ceresana.

napełniacze raport Ceresana

Napełniacze to ważny składnik farb i lakierów, tworzyw sztucznych czy papieru. Fot. ClickFlashPhotos Nicki Varkevisser / Foter.com / CC BY 2.0

Napełniacze nie tylko pozwalają obniżyć cenę napełnianego materiału, ale również poprawiają jego właściwości. Do najchętniej stosowanych w tej roli środków należą zmielony węglan wapnia (GCC) i wytrącony węglan wapnia (PCC), kaolin, talk oraz carbon black. Zgodnie z prognozami Ceresany w roku 2024 światowe zapotrzebowanie na nie ma już wynieść 75 mln ton. Przychody ze sprzedaży według analityków będą rosły w tempie 3,2% rocznie.

Najważniejsze zastosowania

Najważniejsze obszary zastosowań napełniaczy to: papier, tworzywa sztuczne, farby i lakiery, elastomery, kleje i uszczelniacze. Poszczególne zastosowania różnią się jednak udziałem rynkowym w różnych regionach świata. Podczas gdy udział przemysłu papierowego w całym wykorzystaniu napełniaczy w Europie Zachodniej stanowi aż 31%, w Azji – już tylko 19%. Na odwrót jest choćby z elastomerami, które w Azji pochłaniają 32% całego zapotrzebowania na napełniacze, w Europie Zachodniej zaś tylko 22%. W raporcie Ceresany różnice te zostały dokładnie przeanalizowane.

W ujęciu globalnym największym obszarem zastosowań napełniaczy w 2016 roku były elastomery (28% światowego zużycia napełniaczy). Sektor ten ma nadal stabilnie rosnąć. Na drugim miejscu znajdują się tworzywa sztuczne – w roku 2024 ich zapotrzebowanie na napełniacze ma wynieść ok. 22 mln ton. Coraz bardziej popularne są tworzywa o wysokiej zawartości napełniaczy (do 85%), które mają dobre właściwości mechaniczne i w wielu przypadkach są bardziej opłacalne niż standardowe materiały.

Najpopularniejsze napełniacze

Najczęściej stosowany napełniacz (34%) to mielony węglan wapnia (GCC). W ciągu ostatnich ośmiu lat zapotrzebowanie na niego rosło w tempie średnio 2,7% w skali roku, przy czym 50% całego stosowanego na świecie GCC było wykorzystane w rejonie Azji i Pacyfiku. Do roku 2024 Ceresana przewiduje wzrost sprzedaży tego napełniacza na poziomie 2,5% rocznie. Największym konsumentem GCC są tworzywa sztuczne, na drugim miejscu – farby i lakiery, a na trzecim papier.

Drugim najchętniej stosowanym napełniaczem jest carbon black, z zapotrzebowaniem na poziomie 11,7 mln ton rocznie. Najważniejszy obszar jego zastosowań to przemysł gumowy, gdzie carbon black pełni rolę napełniacza wzmacniającego, znacznie bowiem zwiększa odporność abrazyjną opon gumowych. Na trzecim miejscu pod względem wykorzystania znajduje się natomiast PCC, który właściwościami zbliżony jest do GCC. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji papieru, a w drugiej kolejności – farb i lakierów.

Źródło: Ceresana