a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanotechnologiczna kuchnia zaprasza

Nanotechnologiczna kuchnia zaprasza

Produkcja i modyfikacja nanocząstek to proces, który wymaga sporej wiedzy i nakładów finansowych. Dlatego też wiele małych firm chowa ciekawe projekty z udziałem nanotechnologii po szufladach, nie mając możliwości ich realizacji. Wsparciem dla nich mają być pilotażowe linie produkcyjne, uruchomione dzięki środkom unijnym.

nanotechnologiczna kuchnia nanocząstki CoPilot

Fot. oakridgelabnews / Foter.com / CC BY-NC-ND

Utworzenie w swoim zakładzie odpowiedniej infrastruktury technicznej, przystosowanej do produkcji nanocząstek, to duże przedsięwzięcie – i ryzyko, którego obawiają się nawet duże koncerny. Wydaje się więc, że dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w przypadku niepowodzenia mogą stracić wszystko, jest to cel całkowicie nieosiągalny. Przez to wiele ciekawych projektów nie ma szans na realizację.

Dlatego też Unia Europejska w ramach projektu CoPilot przeznaczyła specjalne fundusze na kilka pilotażowych linii produkcyjnych, do których firmy będą miały otwarty dostęp. Nad budową linii pracuje obecnie 13 podmiotów naukowych i przemysłowych, w tym specjalizująca się w technologiach nano firma TNO z Holandii czy Fraunhofer Institute for Silicate Research ISC. Będą one oferowały niezbędne wsparcie techniczne dla małych firm, które chciałyby wypróbować swoje technologie.

Linia w Würzburgu umożliwia syntezę nanocząstek w ilościach do 100 litrów, a także oferuje szereg metod modyfikacji i separacji, techniki analizy oraz włączania nanocząstek w skład kompozytów. Dr Karl Mandel, szef Particle Technology na Fraunhofer ISC, porównuje tego typu linię do technologicznej kuchni:

Dostarczamy wysokiej klasy wyposażenie i najlepszych szefów kuchni, tak aby każdy mógł upichcić nano-danie z zaproponowanego przez nas menu lub według własnego przepisu. Firmy, które zastanawiają się nad produkcją nanocząstek, będą więc mogły przetestować swoje formuły – lub skorzystać ze sprawdzonych, naszych – zanim zainwestują w swój własny nanotechnologiczny zestaw kuchenny.

Z myślą o potencjalnych użytkownikach linii regularnie organizowane będą otwarte spotkania. Kolejne warsztaty odbędą się w Fraunhofer ISC w Würzburgu 7 lipca 2016. W trakcie nich zaprezentowane zostaną m.in. pierwsze rezultaty działania linii – nanokompozyty do wypełniaczy opóźniających palenie, nanocząstki dwutlenku tytanu dla kompozytów o wysokim współczynniku załamania światła, cząstki magnetyczne dla nowoczesnych katalizatorów czy kompozyty krzemionkowe na powłoki antyodblaskowe.

Źródło: european-coatings.com