a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanopowłoki do 2020 r. – raport Grand View Research

Nanopowłoki do 2020 r. – raport Grand View Research

Nikogo chyba nie dziwi, że wszechobecne nanotechnologie również w branży farb sprzedają się doskonale. Potwierdza to najnowszy raport Grand View Research. Nanopowłoki robią największą furorę w medycynie oraz motoryzacji.

nanopowłoki

Nanopowłoki to m.in. skuteczny sposób na ochronę przed bakteriami.
Fot. Microbe World / Foter.com / CC BY-NC-SA

Zgodnie z raportem Grand View Research przychody ze sprzedaży nanopowłok mają w 2020 roku wynieść już 8,17 mld $. Globalne zużycie tego typu powłok wzrośnie z 309,5 kiloton (2013) do 1262,9 kiloton (2020), a więc się zwiększać w tempie aż 22,3% na rok.

Nanopowłoki coraz częściej zastępują tradycyjne farby i powłoki w przemyśle samochodowym i budowlanym, a także w medycynie i służbie zdrowia. Są preferowane, ponieważ posiadają wiele dodatkowych funkcjonalności i w mniejszym stopniu emitują LZO.

Najbardziej skorzysta medycyna

Największym obszar zastosowań nanopowłok w 2013 roku była medycyna i opieka zdrowotna – ich zużycie w tym sektorze wyniosło 43,7 kiloton. Za ich wykorzystaniem przemawia fakt, że są odporne na zanieczyszczenia, antymikrobowe i pozwalają utrzymać w czystości i higienie najbliższe otoczenie pacjentów. Wszystko to sprawia, że medycyna będzie również najszybciej się rozwijającym obszarem stosowania nanopowłok – w latach 2014-2020 ich wykorzystanie w tym sektorze będzie rosło w tempie 22,7% rocznie.

Drugi najważniejszy dział gospodarki, który korzysta z tej technologii, to motoryzacja. W przypadku produkcji samochodów nanopowłoki wykorzystuje się, aby otrzymać trwały kolor i połysk. W roku 2013 ich zużycie w branży motoryzacyjnej wyniosło 39,8 kiloton.

W walce z bakteriami i odciskami palców

Najważniejszą gałęzią rynku nanopowłok są powłoki antymikrobowe. W roku 2013 ich zużycie wyniosło 90,9 kiloton i przyniosło 541,6 mln $ przychodu, a do roku 2020 sektor ten ma się rozwijać w tempie 22,9%.

Nie jest to jednak najszybciej rozwijający się dział nanopowłok. Wyprzedzają go powłoki odporne na odciski palców, które są coraz częściej stosowane w elektronice i branży samochodowej. Ten obszar rynku będzie rozwijał w tempie aż 23,2% na rok.

Geograficznie…

Jeśli natomiast chodzi o części świata, największym konsumentem nanopowłok jest Ameryka Północna – w roku 2013 pochłonęła ona 128,7 kiloton tego typu materiałów. Są one tutaj stosowane przede wszystkim przy produkcji samochodów oraz w nowoczesnych ośrodkach zdrowia.

Jakie tendencje obowiązywać będą na rynku w najbliższych latach? Oczywiście niezmienny nacisk na innowacje. Przemysł tylko czeka na kolejne innowacyjne rozwiązania, które usprawnią produkcję, ograniczą koszty i zmniejszą wpływ na środowisko. Ostateczny kierunek rozwoju branży nanopowłok będzie jednak zależał przede wszystkim od dostępu do surowców. Prócz tego należy się spodziewać dążenia do konsolidacji rynku – będzie on zdominowany przez dużych producentów, którzy wchłaniać będą mniejsze przedsiębiorstwa.

Źródło: coatingsworld.com