REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanocząstki srebra opakowane i bezpieczne

Odkrycie, że nanocząstki srebra działają antybakteryjnie, to żadna nowość. Ich stosowanie ogranicza jednak pewien problem – uwolnione do środowiska w zbyt dużych ilościach mogą być szkodliwe. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli sposób, by sobie z tym poradzić.

nanocząstki srebra

Fot. 123dan321 (sxc.hu)

Zespół pod kierownictwem profesora Szczepana Zapotocznego zamknął nanocząstki srebra w kapsułkach z węglanu wapnia. Dzięki temu są uwalniane do środowiska w sposób kontrolowany, lokalnie i w małych ilościach.

Obecnie nanocząstki te stosuje się jako składnik antybakteryjny farb i różnego rodzaju tworzyw, ale w postaci wolnej. W ten sposób, przenikając do środowiska w dużych ilościach, mogą je zanieczyścić i działać szkodliwie dla zdrowia. Skala tego zjawiska wciąż nie jest znana, ponieważ nie przeprowadzono wyczerpujących badań.

Bezpieczne, opakowane w węglan wapnia nanocząstki rozwiewają wszystkie obawy związane z oddziaływaniem na środowisko i ludzkie zdrowie. Jak mówi profesor Zapotoczny, mogą one znaleźć zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie bakterie są poważnym zagrożeniem – na przykład zawierającą je farbą będzie można malować ściany sal chirurgicznych i innych pomieszczeń wymagających sterylności. Według profesora produkcja bezpiecznych nanocząstek nie jest kłopotliwa i nie wymaga kosztownego przystosowania zakładów produkcyjnych.

Więcej na temat tego nowego rozwiązania na jubileuszowej stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA