REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

MyCroFence – powłoka na bakterie kłująca jak kaktus

Firma Croda zaproponowała nową technologię walki z bakteriami, grzybami i algami. Nie opiera się ona na toksycznych biocydach, ale na właściwościach fizycznych powłoki – dla mikrobów jest ona kłująca jak kaktus!

MyCroFence Croda

Fot. NIAID / Foter.com / CC BY

MyCroFence Inside, bo taką nazwę otrzymała nowa technologia, pozwala producentom farb wyeliminować ze składu swoich produktów szkodliwe biocydy. Dzięki temu są one nietoksyczne i w pełni bezpieczne i mogą być stosowane praktycznie wszędzie.

Powłoka z technologią MyCro Fence nie pozwala zbliżyć się mikrobom, wyposażona jest bowiem w mikroskopijne kolce, uniemożliwiające bakteriom i grzybom związanie się z powierzchnią. Wszystko to za sprawą dodatnio naładowanych cząsteczek polimerów, które zostają wbudowane w szkielet polimerów spoiwa. Na powierzchni tworzą się dzięki temu kationowe igiełki, które przebijają błony komórkowe bakterii i grzybów i tym samym uśmiercają je.

MyCroFence

Porównanie powłoki MyCroFence (na górze) z tradycyjną powłoką antymikrobową. Cząsteczki biocydu uwalniane są do środowiska i stopniowo działanie antymikrobowe słabnie, podczas gdy MyCroFence mimo upływu czasu wciąż świetnie chroni przed bakteriami i grzybami. Fot. Croda

Ze względu na brak toksycznych składników zmodyfikowana w ten sposób farba jest całkowicie bezpieczna, można więc stosować ją także w gospodarstwie domowym i tam, gdzie przebywają dzieci – w łazienkach, w kuchniach, szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia i obiektach sportowych. Powłoka chroni przed bakteriami i poprawia wygląd fug i płytek w łazienkach oraz elewacji zewnętrznych, zapobiegając ich zagrzybieniu.

Źródło: Croda, european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA