REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Muralowe podsumowanie roku 2014

W polskich miastach przybywa murali. Rok 2014 był pod tym względem szczególnie owocny – konkursy, festiwale, specjalne akcje, które dążą do tego, by przy pomocy farby i pędzla uczynić miasta piękniejszymi i bardziej przyjaznymi... Oto krótkie podsumowanie muralowych akcji w Polsce, o których pisaliśmy w minionym roku.

Rok 2014 przywitaliśmy ogłoszeniem zwycięzcy konkursu na atomowy mural na głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk. Za najlepszy uznano projekt Olafa Ciruta. Kilka miesięcy później, w trakcie oficjalnego otwarcia klastra komputerowego w Świerku, zaprezentowano gotowy mural.

Mural w Świerku. Fot. arch. Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Na przełomie maja i czerwca na krakowskim Zabłociu odbył się festiwal Polikultura organizowany przez Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach tej imprezy, której celem jest odczarowanie myślenia o Zabłociu jako o zaniedbanej dawnej dzielnicy przemysłowej, powstało wielkoformatowe malowidło „Tolerancja” według projektu Sebastiana Bożka.

mural

Mural „Tolerancja”. Fot. arch. Caparol

W czerwcu miało miejsce oficjalne odsłonięcie muralu na ścianie Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Wielkie malowidło przedstawia patrona Centrum i powstało, aby uświetnić setną rocznicę jego urodzin. Projekt wyłoniono drogą konkursu – jego autorką jest studentka II roku Wydziału Malarstwa i Rzeźby, Patrycja Mikołajczak.

Mural na ścianie Centrum Willy’ego Brandta. Fot. arch. KEIM

W lipcu Samsung ogłosił konkurs na projekt muralu na ulicy Polnej w Warszawie. Hasłem przewodnim było „Kolor niech żyje!”, toteż jurorzy liczyli na zachwycające mnogością kolorów kompozycje. Ostatecznie uznali, że ich wizję najlepiej realizuje propozycja Marty Budrewicz.

Zwycięski projekt w konkursie Samsunga. Fot. Samsung

Na początku sierpnia w Bielsku-Białej pojawiło się nostalgiczne malowidło, stanowiące hołd dla bielskich tramwajów. Autorem projektu, przedstawiającego stare tramwaje sunące po ulicy Zamkowej, jest absolwent wrocławskiej ASP, Jacek Grabowski.

Tramwaje na muralu w Bielsku-Białej. Fot. arch. Kabe

Sierpień należał również do mechanicznych lwów Mariusza Warasa, które przyozdobiły fasadę gdańskiego stadionu PGE Arena. Pod koniec miesiąca natomiast ogłoszono konkurs na projekty murali zdobiących wnętrze Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Był to element obchodów 60-lecia kina na Dolnym Śląsku. Zwyciężyły projekty Agaty Filip, Marty Keler oraz Szymona Buły.

Projekt Agaty Filip. Fot. CeTA

Projekt Marty Keler. Fot. CeTA

Projekt Szymona Buły. Fot. CeTA

We wrześniu Olaf Cirut znów triumfował – tym razem jego projekt wygrał w konkursie na mural na Rondzie Mogilskim. Konkurs ten związany był z akcją „101 mural dla Krakowa”, w ramach której w lipcu powstał również kolejny po „Tolerancji” mural zdobiący krakowskie Zabłocie.

Mural na Rondzie Grunwaldzkim. Fot. arch. 101 murali dla Krakowa

W listopadzie natomiast firma Tikkurila sprawiła mieszkańcom Dębicy prezent w postaci wielkoformatowego muralu na budynku przy ulicy Łysogórskiej.

Rok 2014 był również rokiem akcji muralowej firmy Kabe. W ramach tej inicjatywy powstało wiele malowideł w różnych zakątkach Polski, m.in. w Pabianicach, Zawierciu oraz w Czerwonem.

Mural w Pabianicach. Fot. arch. Kabe

Wiele budynków zyskało także nowe, kolorowe oblicze w kolejnej edycji Dulux Let’s Colour. Ekipa Duluxa zawitała m.in. do Góry Włodowskiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Rawy Mazowieckiej, Warszawy, Jarosławia i Tarnobrzega.

W Warszawie ekipa Dulux Let’s Colour odmalowała „patelnię”. Fot. arch. Dulux

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Lubimy, gdy przestrzeń wokół nas nabiera kolorów, dlatego chętnie wspieramy takie inicjatywy! :) Dziękujemy za udostępnienie zdjęć murali! :)

    Farby Kabe
    26 marca 2015 at 16:28
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA