REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Mousetrap – czujniki kontra graffiti

Policja w Sydney ma nową broń w walce z grafficiarzami. To system Mousetrap, który dzięki specjalnym czujnikom błyskawicznie „wyczuwa” zapach farby lub permanentnego markera.

Mousetrap graffiti

Fot. bambulshakibaei / Foter.com / CC-BY

Mousetrap to system elektronicznych sensorów, które wykrywają opary farby w sprayu lub permanentnych markerów. Technologię tę zastosowano już w wagonach Sydney Trains, komunikacji kolejowej działającej w obrębie australijskiej metropolii.

Po wykryciu nagranie i zdjęcia z monitoringu zostają natychmiast wysłane do obsługi Sydney Trains. Ta natomiast zgłasza sprawę policji i dzięki sprawnej interwencji sprawca zostaje błyskawicznie ujęty.

Władze twierdzą, że technologia Mousetrap ostatecznie położy kres erze bezkarności grafficiarzy. Teraz będą musieli liczyć się z tym, że są bezustannie obserwowani. Tym zaś, którzy wątpią w skuteczność systemu, policja przedstawia statystyki – w dniu 7 maja liczba aresztowanych dzięki czujnikom Mousetrap wynosiła już ponad 30 osób.

Mousetrap to technologia o tyle ważna, że pozwala przejść od strategii usuwania skutków do zapobiegania. Jak donosi australijski Departament Transportu, każdego miesiąca pracownicy kolei usuwają z miejskich pociągów ok. 11 tysięcy tagów. Rok temu kosztowało to podatników 34 mln $, w roku 2013 – 30 mln $.

To nie wszystko, co planują władze Sydney w walce z graffiti. W planach jest również regularne odmalowywanie korytarzy kolejowych, sadzenie drzew, aby utrudnić wandalom dostęp do ścian i elementów infrastruktury, stosowanie powłok antygraffiti, modernizacja monitoringu oraz większa ilość pilnujących porządku patroli.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA