REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Miękkie układy mikroelektrod – nowa metoda druku

Naukowcy z Niemiec zaprezentowali nową metodę produkowania miękkich układów mikroelektrod (MEA) w roli interfejsów bioelektronicznych. Otrzymane w ten sposób układy mogą posłużyć m.in. do diagnozowania i leczenia dysfunkcji układu nerwowego i serca.

miękkie układy mikroelektrod

Fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Układy MEA umożliwiają badanie sygnałów elektrycznych w sieciach neuronowych i komórek sercowych, przywracanie funkcji sensorycznych oraz leczenie dysfunkcji układu nerwowego. Obecnie wykorzystywane na tym polu rozwiązania bazują jednak na silikonie i materiałach polimerowych, które pod względem właściwości fizycznych i mechanicznych nie są kompatybilne z żywą tkanką. Prowadzi to do reakcji zapalnych i spadku funkcjonalności układu.

W nowej technologii struktury funkcjonalne są osadzane bezpośrednio na podłożach na bazie PDMS, agarozy lub żelatyny, metodą drukowania atramentowego. Zespół wykazał wszechstronność swojej techniki, drukując węglowy układ MEA na PDMS i hydrożelach. Uzyskane miękkie układy wykorzystano do rejestrowania w warunkach in vitro potencjałów czynnościowych z komórek kardiomiocyto-podobnych HL-1. Wyniki są obiecujące i dają nadzieję na zastosowanie nowej technologii przy projektowaniu nowej generacji interfejsów bioelektronicznych.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA