REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Malarz vs. robot lakierniczy

Chociaż mówi się, że maszyna nigdy nie zastąpi doświadczonego pracownika, faktem jest, że roboty lakiernicze są szybsze i dokładniejsze niż ludzie. Dowód? Porównanie dwóch dużych projektów z branży aeronautycznej – Boeing 737 w rękach ludzi i Boeing 777 w... „ramionach” robotów.

malarz robot lakierniczy

Fot. Diorama Sky / Foter.com / CC BY-NC-ND

W sieci pojawiły się ostatnio dwa materiały wideo. Na jednym Virgin Australia prezentuje proces malowania Boeinga 737 w wykonaniu zespołu doświadczonych malarzy. Na drugim – firma Boeing opowiada o zaletach automatycznego systemu malowania ASM, demonstrując jego użycie na modelu Boeing 777.

W projekcie Virgin Australia wzięło udział osiemnastu malarzy, którzy pracowali przez 11 dni i zużyli 260 litrów farby. Nie da się ukryć, że w zestawieniu z robotami wypadają oni blado – zadanie, nad którym ludzie pracują godzinami, zajmuje robotom zaledwie minuty. A do tego maszyny są dokładniejsze i mogą wykonywać kilka czynności równocześnie.

W roku 2013 Boeing postanowił zwiększyć produkcję modelu 777 do 100 samolotów rocznie. Specjaliści orzekli, że zastąpienie sił roboczych specjalnym zakładem wyposażonym w system ASM (ang. Authomated Spray Method) będzie w tym wypadku bardziej efektywne.

Jak mówi Christine Shanks nadzorująca projekt ASM, wcześniej do malowania samolotów potrzebnych było 35-40 malarzy, cztery kabiny i mnóstwo dźwigów do transportowania części między pomieszczeniami. Był to więc złożony proces. Obecnie wszystko odbywa się prościej i szybciej.

Czy ludzie pójdą w odstawkę? Czy zawód malarza należy do wymierających? Póki co nie, ale przy dzisiejszym nastawieniu na szybkość i efektywność malarze i lakiernicy powinni się mieć na baczności.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA