a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneMaj – Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa

Maj – Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa

Nadszedł maj – miesiąc zakochanych, matur, kasztanów i bzów. Mało kto wie jednak, że to również Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa. Czas, gdy instytucje na całym świecie wzmagają swe wysiłki, by uświadomić inwestorom, wykonawcom i zwykłym szarym obywatelom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i dobrze wyszkolona siła robocza w branży budowlanej.

Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa

Fot. rodrigonav (sxc.hu)

Żywioły i przeciążenia realnym zagrożeniem

W końcu od tego może zależeć nasze życie. Czy się nam to podoba czy nie, jesteśmy na łasce i niełasce budowniczych. W budynkach spędzamy każdego dnia wiele godzin. Pracujemy tam, uczymy się, załatwiamy różne sprawy, śpimy, spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy. A źle zbudowany lub zabezpieczony obiekt jest bardziej narażony na ogień, warunki atmosferyczne czy nawet całkowite zawalenie z powodu przeciążeń. Choć wydaje nam się to odległe, takie rzeczy wciąż się zdarzają. Dlatego mówienie i pisanie o bezpiecznym budownictwie jest koniecznością.

Fot. estemp (sxc.hu)

Świadomość rośnie

Stąd też pomysł na Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa. Jest on inicjatywą International Code Council (ICC) i powołano go do życia już 34 lata temu, od tamtego czasu jest jednak obchodzony co roku i przyciąga coraz większe grono entuzjastów. Obecnie bierze w nim udział 57 000 członków ICC z całego świata, zaprzyjaźnieni profesjonaliści (budowniczy, projektanci, specjaliści od bezpieczeństwa), organizacje rządowe, stowarzyszenia, korporacje. Ogłaszają Miesiąc Bezpiecznego Budownictwa w swoich lokalnych społecznościach, prowadzą kursy i wykłady by uświadomić wszystkim wagę problemu.

Wielkim wsparciem dla inicjatywy była proklamacja prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Dzięki temu więcej osób usłyszało o Miesiącu i zrozumiało, jak ważny jest to projekt.

Maksymalna Wytrzymałość, Minimalne Ryzyko

Hasło przewodnie tegorocznego Miesiąca Bezpiecznego Budownictwa to „Bezpieczeństwo w Budownictwie: Maksymalna Wytrzymałość, Minimalne Ryzyko”. Każdy tydzień maja poświęcony jest innym zagadnieniom:

  • 5 – 11 maja: ochrona przed ogniem,
  • 12 – 18 maja: ochrona przed klęskami żywiołowymi,
  • 19 – 25 maja: bezpieczne otoczenie
  • 26 – 31 maja: ekologiczne budownictwo.

Na stronie ICC znajdują się materiały, które przystępnie i wyczerpująco omawiają te kwestie. Jeśli więc czujesz, że twoja wiedza na ten temat nie jest wystarczająca, zajrzyj koniecznie!

Co mogę zrobić dla Miesiąca Bezpiecznego Budownictwa?

Fot. elephante (freeimages.com)

Zacznijmy od siebie, ale na tym nie kończmy. To nieprawda, że jako jednostka nic nie możemy zrobić dla propagowania Miesiąca Bezpiecznego Budownictwa. Organizatorzy wymieniają cały szereg działań, jakie możemy podjąć, zwiększając świadomość naszej rodziny, znajomych, sąsiadów, osób z naszej dzielnicy czy miasta, z bliższego lub dalszego otoczenia:

  • prześlij informację do lokalnej gazety, radia, stacji telewizyjnej i przekonaj media do podjęcia działań związanych z Miesiącem,
  • opublikuj informację na swojej stronie internetowej,
  • odwiedź najbliższą szkołę i zorganizuj prezentację o bezpiecznym budownictwie,
  • zainteresuj Miesiącem lokalne władze,
  • jeśli potrzebujesz informacji, broszur, gadżetów promujących inicjatywę, zwróć się do ICC!

Czas przekonać wszystkich, że przestrzeganie zasad w budownictwie i profesjonalne podejście gwarantujące bezpieczne obiekty to nie abstrakcyjne zagadnienie, lecz coś, co dotyczy każdego z nas.

Źródło: International Code Council