a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneŁuszcząca się farba – zagadka rozwiązana

Łuszcząca się farba – zagadka rozwiązana

Farba była w porządku, powierzchnia prawidłowo przygotowana, warunki dobre... A mimo to niedługo po malowaniu farba zaczęła się łuszczyć. Co zawiniło? Dzięki naukowcom z Yale prawdopodobnie już wkrótce będzie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie.

łuszcząca się farba

Fot. decar66 (rgbstock.com)

Farby i powłoki są dziś wszechobecne, jak zauważa Eric Dufresne, profesor inżynierii mechanicznej z Yale. Od ściennych farb dekoracyjnych poprzez lakiery samochodowe aż po warstwę teflonu na patelni. Swoją rolę ochronną mogą jednak dobrze spełniać tylko wtedy, gdy będą wystarczająco dobrze trzymać się podłoża.

Tymczasem niekiedy, z nie do końca jasnych powodów, farba zaczyna się łuszczyć. Do tej pory nie było sposobu by ustalić, dlaczego tak się dzieje – czy to wina farby, czy podkładu, czy może powierzchnia nie została jednak wystarczająco dobrze oczyszczona? Może było zbyt gorąco lub zbyt zimno, wilgotność była zbyt wysoka lub zbyt niska? Dzięki technologii opracowanej przez zespół z Yale University na czele z profesorem Dufresne będzie można wreszcie zrezygnować z dociekań i precyzyjnie ustalić, co było problemem.

Naukowcy wzięli pod lupę proces schnięcia farby (który wbrew pozorom wcale nie jest najnudniejszym zjawiskiem na świecie!). Nowa metoda opiera się na obrazowaniu schnącej powłoki w 3D w skali mikro. Wykorzystuje ona fluorescencyjne cząsteczki, które świecą pod wpływem lasera. Dodane do farby pozwalają później dokładnie stwierdzić, co dzieje się w powłoce podczas procesu schnięcia. Ich układ i zmiany położenia tworzą swoistą mapę naprężeń, a na tej podstawie można już ustalić, dlaczego farba nie sprawiła się tak jak należy. „To zupełnie nowy sposób patrzenia na stary problem” – stwierdził profesor Dufresne.

Póki co technika ta ma niewielki zasięg stosowania – jest odpowiednia tylko dla jednego typu powłok. Naukowcy jednak pracują już intensywnie nad tym, aby przystosować ją do innych warunków i pozwolić na ocenę wszystkich rodzajów farb.

Źródło: Yale News