a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneLignina nowym surowcem do produkcji farb?

Lignina nowym surowcem do produkcji farb?

Rewolucji nie będzie – wszystko wskazuje na to, że przejście od surowców kopalnych do odnawialnych nastąpi nie skokowo, a stopniowo, małymi kroczkami. Jednym z takich kroczków na drodze do tej wielkiej zmiany jest propozycja naukowców z Instytutu Fraunhofera, czyli spoiwo na bazie ligniny.

lignina surowiec farby

Lignina jest produktem ubocznym m.in. w procesie produkcji papieru. Fot. moritz320 / pixabay.comrecy

Nowy pomysł na odnawialne surowce wyszedł od zespołu badawczego z Fraunhofer Institute for Manufacturing Technology and Advanced Materials IFAM w Bremie. Naukowcy otrzymali spoiwo do farb bazujące na ligninie, która może być pozyskiwana z odpadów roślinnych.

Użyteczny odpad

Jak wiemy, dostęp do surowców kopalnych jest mocno ograniczony. Do tego szkodzą one środowisku. Wiele stosowanych dziś produktów bazuje jednak właśnie na nich. Potrzebujemy więc alternatyw, które nie tylko będą spełniały wymagania stawiane dziś surowcom, ale i będą przyjazne środowisku. Szczególnie pożądane są te naturalne surowce, które nie będą konkurować z produkcją żywności i biopaliw, a zarazem będą dostępne w dużych ilościach.

Jednym z nich jest lignina, obok celulozy jeden z najobficiej występujących naturalnych produktów. Lignina jest między innymi produktem ubocznym w procesie produkcji papieru, duże jej ilości otrzymuje się także jako odpad w procesie otrzymywania bioetanolu. Stąd pomysł naukowców z Instytutu Fraunhofera, aby ją przetworzyć i uzyskać odnawialny, przyjazny środowisku surowiec, dostępny w dowolnych ilościach.

Elastyczne podejście

Jako alternatywa dla surowców kopalnych lignina od dawna przyciągała uwagę naukowców. Problemy sprawiały jednak jej właściwości. Otrzymywanie jej z mechanicznego ścieru drzewnego jest trudne, a dokładny skład chemiczny masy ligninowej zależy od tego, skąd pochodzi – inny jes produkcji papieru (i czy jest zmieszana z innymi substancjami), czy może jest produktem ubocznym biopaliw. Dlatego też uzyskanie ligniny, która będzie miała zawsze zbliżone właściwości i będzie reagowała podobnie, jest bardzo złożone.

Jak wyjaśnia Yvonne Wilke z Fraunhofer IFAM, wcześniejsze podejścia naukowe były jednak bardzo sztywne – zakładały otrzymanie materiału wyjściowego, który ma zawsze te same właściwości. Nową propozycję cechuje większa elastyczność. Opiera się ona na standaryzacji i modyfikacji wyjściowego materiału, tak że właściwości surowca pozostają stałe, ale w określonym zakresie. W ten sposób otrzymano spoiwo dla nowego typu podkładów, których odporność na korozję, adhezja oraz możliwości aplikacji są zbliżone do tych farb podkładowych na bazie surowców kopalnych.

Uniezależnić się od ropy naftowej

Zielone surowce liczą się coraz bardziej zarówno dla wytwórców, jak i klientów. Ślad węglowy stał się ważnym kryterium m.in. w branży samochodowej. A ponieważ spoiwo na bazie ligniny ma równie dobre właściwości co dotychczas stosowane spoiwa na bazie surowców kopalnych, producenci nie muszą iść na kompromis, jeśli chodzi o jakość.

Uniezależnienie się od paliw kopalnych to cel, do którego musimy dążyć – podkreśla Wilke. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele produktów wciąż na nich bazuje. Projekt Instytutu Fraunhofera może być ważnym krokiem w tym kierunku oraz dowodem na to, że lignina jest alternatywą, którą warto wziąć pod uwagę.

Źródło: european-coatings.com