a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaLakierowanie stołów drewnianych farbami AkzoNobel

Lakierowanie stołów drewnianych farbami AkzoNobel

Stół był podstawowym meblem w domach naszych dziadków i pradziadków. Solidny, dębowy, stanowił niegdyś symbol rodzinnych spotkań i ciepła domowego ogniska. Dziś, w czasach pośpiechu i zapracowania, stracił nieco na znaczeniu, warto jednak wrócić do korzeni. Firma Lemir podpowiada, jak przy pomocy systemu lakierniczego zabezpieczyć stół na długie lata i sprawić, by stał się ozdobą naszego domu.

fot. arsdigital (fotolia)

fot. arsdigital (fotolia)

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że jemy byle co, nerwowo i w pośpiechu. Wielu z nas próbuje jednak z tym walczyć, po powrocie z pracy celebrując zdrowe posiłki w gronie rodzinnym. Wygodny stół jest z pewnością jest doskonałą zachętą do kultywowania tego dobrego zwyczaju. Zwłaszcza, jeśli za sprawą produktów AkzoNobel jest do tego trwały i piękny.

Piotr Lipiński

Piotr Lipiński

System AkzoNobel oferowany przez firmę Lemir jest bardzo łatwy w stosowaniu, a gwarantuje szereg korzyści. Przede wszystkim świetnie chroni drewno, co jest nie bez znaczenia w przypadku mebla takiego jak stół, często narażonego na zarysowania i zabrudzenia. Prócz tego nadaje mu również efektowny wygląd. Jak mówi pan Piotr Lipiński z firmy Lemir:

Jeśli chodzi o aplikację, jest to naprawdę szybki i niewymagający system. Całą operację przeprowadzić można bez problemu w jeden dzień, a produkty mogą być nanoszone elektrostatycznie, poprzez natrysk konwencjonalny lub hydrodynamiczny. Końcowy efekt? Bardzo trwała, łatwa w czyszczeniu powłoka, odporna na środki chemiczne, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Gorące lub zimne napoje, alkohole, soki, kawa czy herbata – nic z tych rzeczy nie zaszkodzi stołowi po zabezpieczeniu tym systemem.

System – co się na niego składa?

System składa się przede wszystkim z lakieru podkładowego oraz lakieru nawierzchniowego. Dla dodatkowych efektów zastosować można bejcę lub patynę. Kolejność nanoszenia produktów jest następująca:

  1. Bejca (opcjonalnie)
  2. Lakier podkładowy
  3. Patyna (opcjonalnie)
  4. Lakier nawierzchniowy

Bejca idealnie nadaje się do barwienia oraz pozwala osiągnąć cały szereg efektów dekoracyjnych. Poszczególne rodzaje bejc mają różne działanie – spirytusowe podkreślają naturalny rysunek drewna, acetonowe maskują jego wady, rustykalne pięknie je „postarzają”… W szerokiej gamie dostępnych dziś produktów z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego.

Poliuretanowy lakier podkładowy 111.21 marki Lemir charakteryzuje przejrzystość nawet przy 2 lub 3 warstwach, dobra szlifowalność i wypełnienie, a także doskonała przyczepność do podłoża i do lakieru nawierzchniowego. Dzięki temu na powłoce nie powstaje tzw. efekt „białej rysy” – w przypadku uszkodzenia mechanicznego lakier nawierzchniowy nie oddziela się od podkładowego na krajach, co skutkowałoby nieestetycznymi białymi śladami, a ugina się wraz z uszkodzeniem do samego drewna.

Jeśli zależy nam na efekcie starego drewna, warto również zastosować patynę. Po naniesieniu na podłoże patynę szlifuje się wraz z podkładem, skutkiem czego pozostaje tylko w zagłębieniach i porach. Tak zastosowany preparat nadaje drewnu szlachetny, wiekowy wygląd.

Lakier nawierzchniowy zabezpiecza cały system i gwarantuje odpowiednie wykończenie. Lakier Antimar 1.650.00XX od Lemira zawiera silikon, dzięki czemu jest bardziej odporny na zarysowania, takie jak ślady po przesuwaniu szklanek czy talerzy. Jest dostępny w różnych stopniach połysku, a przy tym nie wybłyszcza się i nie żółknie mimo upływu czasu. Gwarantuje więc piękny wygląd stołu na długie lata.

System – jak aplikować?

Lakier podkładowy 111.21 należy oczywiście nanosić na czyste, wolne od kurzu i zanieczyszczeń podłoże. Pamiętajmy więc o jego dokładnym oczyszczeniu z ewentualnych resztek farby i wszelkich substancji. Aplikację przeprowadza się w temperaturze 18-30oC, przez natrysk lub polewanie, w ilości 100-160 g/m2 dla każdej warstwy. Produkt można nanieść w jednej warstwie lub kilku, maksymalnie trzech. W temperaturze pokojowej warstwa lakieru osiąga pyłosuchość po 25-30 min, a do szlifowania gotowa jest po 3 godzinach.

Przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego powłokę przeszlifować należy papierem ściernym o granulacji 280-320. Lakier nawierzchniowy również aplikujemy przez natrysk lub polewanie, w ilości 90-140 g/m2 na każdą warstwę, przy czym w zależności od potrzeb można nanieść jedną warstwę lub więcej. Produkt szybko schnie – całkowitą suchość osiąga po około dwóch godzinach.