REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kwitnący rynek powłok dla medycyny

Firma Transparency Market Research opublikowała najnowsze prognozy dotyczące rynku powłok dla medycyny. Zdaniem specjalistów jego wartość do 2014 roku wzrośnie do 7,5 mld dolarów.

rynek powłok dla medycyny

Fot. beesnail (sxc.hu)

Eksperci Transparency Market Research analizowali okres 2009-2014. Zgodnie z ich oszacowaniami wartość rynku powłok na przyrządy medyczne wzrośnie z 4,7 mld dolarów (2009) do 7,5 mld (2014), co oznacza wzrost CAGR na poziomie 9,9%.

Na korzyść wytwórców farb i powłok działa stale rosnąca produkcja urządzeń medycznych, które z powodu starzenia się społeczeństwacoraz bardziej potrzebne. Mimo problemów charakterystycznych dla tej branży – krótki czas przydatności, szybki postęp technologiczny – strumień pieniędzy płynących do kieszeni wytwórców specjalistycznych powłok na sprzęt medyczny nie słabnie.

Powłoki w medycynie mają cały szereg zastosowań. W przypadku implantów mogą zmniejszać tarcie między elementami sztucznymi lub materiałem sztucznym a tkanką, a tym samym zmniejszać zużycie materiału. W przypadku wszczepów elektronicznych, jak rozruszniki, mogą stanowić izolację elektryczną. Zapewniają ochronę antybakteryjną (o najnowszych odkryciach na tym polu pisaliśmy tu i tu), lepsze zwilżanie, adhezję, poprawiają biokompatybilność (zmniejszają ryzyko reakcji odpornościowej i odrzutu – więcej na ten temat tu i tu).

Najczęściej wykorzytywane typy powłok medycznych to suche środki smarne, powłoki na przyrządy chirurgiczne, warstwy wrażliwe na temperaturę (wykorzystywane w przyrządach do pomiaru parametrów życiowych) oraz stosowane w przypadku wielokrotnie sterylizowanych narzędzi powłoki odporne na działanie autoklawu.

Jako główni producenci powłok dla medycyny wymienieni zostali w raporcie Angiotech, Carmeda, Sono-Tek oraz SurModics. Cały raport można nabyć na stronie Transparency Market Research.

Źródło: Transparency Market Research

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA