a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKrople lubią miękkie podłoże

Krople lubią miękkie podłoże

Naukowcy odkryli, jak można sterować kroplami wody spływającymi po powierzchni. I nie potrzeba do tego ciepła, elektryczności czy specjalnych chemikaliów! Krople po prostu wolą miękkie podłoże.

krople lubią miękkie

fot. redvisualg (sxc.hu)

Nowy sposób sterowania kroplami na powierzchni to pomysł profesora Erica Dufresne’a i jego współpracowników z Uniwersytetu Yale. Do odkrycia zainspirowało ich zachowanie żywych komórek. Niektóre z nich, na przykład ludzkie fibroblasty lub komórki mięśni gładkich, wyczuwają sztywność podłoża i przesuwają się wzdłuż miejsc o określonej twardości – zjawisko to nazywa się durotaksją. Różnica między kroplami a komórkami polega tylko na tym, że komórki wolą sztywniejsze miejsca, a płyny – te bardziej miękkie. Profesor Dufresne mówi:

Durotaksja w przypadku kropel jest dużo prostsza. Przypomina toczenie się piłek po zboczu lub swobodny spadek pod wpływem grawitacji.

Robert W. Style, inny naukowiec pracujący przy projekcie, porównuje z kolei to zjawisko do zachowania człowieka stojącego na gumowym prześcieradle:

Wyobraźmy sobie, że stoimy na takim prześcieradle i równocześnie ciągniemy je do góry po obu stronach. Jeśli będziemy stać na jego miękkim, bardziej elastycznym fragmencie, będzie nam dużo łatwiej niż w miejscu twardym. I tak też zachowują się krople – gromadzą się tam, gdzie jest im najwygodniej.

W przeprowadzonym eksperymencie zbadano zachowanie 13 300 kropli glicerolu naniesionych na powierzchnię składającą się z fragmentów o różnej sztywności i grubości. Po odkryciu, że krople przemieszczają się w kierunku obszarów bardziej miękkich, naukowcy wykorzystali to zjawisko, by ułożyć z nich wzór w kształcie litery Y (ku chwale uczelni).

Ten ciekawy efekt będzie można wykorzystać m.in. do opracowania specjalnych, samooczyszczających się powłok i efektywniejszych systemów chłodzenia.

Źródła:
Yale University
W.A. Sokalski, W.A. Bartkowiak, Wspomnienie o profesorze Henryku Chojnackim, Wiadomości Chemiczne 2012, 66, 9-10