a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiKleje w sprayu do roku 2025 – raport GMI

Kleje w sprayu do roku 2025 – raport GMI

Według nowego raportu Global Market Insights światowy rynek klejów w sprayu w najbliższych latach mocno się rozwinie. Obecnie wart 6,3 mld €, w roku 2025 ma już osiągnąć wartość ponad 8,1 mld €.

kleje w sprayu raport GMI

Kleje w sprayu są chętnie stosowane w branży opakowaniowej, na przykład przy produkcji opakowań na żywność.
Fot. igorovsyannykov / pixabay.com

Dlaczego klej w formie sprayu? Bo na tle innych rodzajów klejów ma sporo cennych właściwości. Wykazuje doskonałą odporność na wysokie temperatury i wilgoć. Silnie wiąże, a równocześnie jest stosunkowo przyjazny środowisku, bezpieczny w kontakcie z żywnością oraz efektywny. Nie dziwi więc, że sprzedaż tego typu klejów rośnie.

Budownictwo i opakowania

Powodem tego dynamicznego wzrostu jest również prężny rozwój przemysłu opakowaniowego oraz budowlanego. Kleje w sprayu są stosowane między innymi do klejenia płyt gipsowo-kartonowych, membran dachowych, montowania płytek dachowych czy wykonywania izolacji rur. To także standard przy produkcji folii okiennych, folii laminujących, pudeł i innych artykułów.

Zastosowania te liczą się przede wszystkim w krajach, w których obecnie mocno rozbudowuje się infrastruktura – jak w Indonezji, Malezji, Filipinach czy Tajlandii. Ale rynek napędza także branża spożywcza. Klejone przy pomocy klejów w sprayu opakowania służą do przechowywania napojów, wypieków, wyrobów mlecznych czy płatków śniadaniowych. Obecnie największym konsumentem elastycznych opakowań są Chiny (dane z roku 2018), ale prężny również rynek indyjski – rośnie w tempie 8% rocznie.

Lista potencjalnych zastosowań klejów w sprayu jest jednak długa. Chętnie wykorzystuje się je także m.in. w branży transportowej przy produkcji samolotów, samochodów czy składów kolejowych, czy w branży obuwniczej – przy wyrobie butów.

Problemy z surowcami

Rozwój budownictwa i przemysłu spożywczego z pewnością sprzyja rynkowi klejów w sprayu, są jednak również czynniki, które mogą rozwój tego rynku zahamować.

Jak choćby ceny surowców. Poliuretany, epoksydy czy syntetyczna guma są otrzymywane z petrochemikaliów, dlatego ich ceny zależą od wahających się cen ropy. Ponadto otrzymywane w ten sposób kleje emitują do atmosfery duże ilości LZO, nie są więc przyjazne środowisku. Naukowcy na całym świecie intensywnie pracują jednak nad rozwiązaniami, które pozwolą obejść te problemy. Dlatego też analitycy utrzymują, że rynek klejów w sprayu będzie się nadal stabilnie rozwijał.

Spośród regionów świata największy udział na rynku ma dziś Azja i Pacyfik (35%), natomiast udział Europy wynosi 25%. Do największych producentów klejów w sprayu należą m.in. BASF, H.B. Fuller, Sika, Henkel czy 3M.

Źródło: european-coatings.com, Global Market Insights