a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneEkstremalne głębokości a powłoki antykorozyjne

Ekstremalne głębokości a powłoki antykorozyjne

Badania głębokomorskie to jedyny sposób na to, by w pełni odkryć ogromne zasoby na dnie mórz i oceanów. Potrzebujemy jednak do tego sprzętu, który poradzi sobie w tak ekstremalnych warunkach – będzie więc, między innymi, bardzo odporny na korozję. Naukowcy z Pekinu ustalili, jaki jest sekret doskonałej odporności antykorozyjnej w środowisku głębokomorskim.

powłoki antykorozyjne

Fot. jf (sxc.hu)

Badacze z Chińskiego Centrum Badań Morskich postanowili sprawdzić zależność między skutecznością powłoki antykorozyjnej a gęstością jej usieciowania oraz siłą adhezji do podłoża. Podobnie jak ich koledzy badający wpływ ciśnienia wody morskiej na jakość powłok epoksydowych, wykorzystali w tym celu metodę EIS – elektrochemiczną spektroskopię impedancyjną. Dwa różne rodzaje warstw epoksydowych badane były w symulowanym środowisku głębokomorskim.

Pierwszy wniosek nie był zbyt zaskakujący i potwierdził wyniki wspomnianego eksperymentu badającego związek między ciśnieniem wody a stanem powłoki. Okazało się, że wysokie ciśnienie występujące na dużych głębokościach sprawia, że powłoka antykorozyjna niszczeje dużo szybciej.

Drugi wniosek budzi jednak optymizm. Ustalono, że niszczącemu działaniu ciśnienia można skutecznie zapobiegać zwiększając gęstość usieciowania i adhezję powłoki. „Zbita”, silnie usieciowana powłoka przylegająca ściśle do podłoża jest bowiem w mniejszym stopniu penetrowana przez cząsteczki wody morskiej, które inicjują korozję.

Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Progess in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com