a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneFarby ogniochronne do 2018 roku, raport Frost & Sullivan

Farby ogniochronne do 2018 roku, raport Frost & Sullivan

Firma Frost & Sullivan opublikowała raport dotyczący rozwoju rynku farb ogniochronnych w latach 2008-2018. Stałe zapotrzebowanie ze strony branży budowlanej oraz przemysłu gazowego i olejowego (platformy wydobywcze, rurociągi) gwarantuje, że w najbliższym czasie dostawcy systemów pasywnej ochrony przeciwogniowej nie będą mieć powodów do zmartwień.

rynek farb ogniochronnych

Pożar platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Fot. Wikimedia Commons

Według raportu w roku 2012 producenci farb ogniochronnych zarobili 709,8 mln dolarów, a zgodnie z oszacowaniami specjalistów Frost & Sullivan do roku 2018 kwota ta wzrośnie do 918,2 mln. Branża rozwija się przede wszystkim dzięki budownictwu (gdzie stosuje się powłoki chroniące przed pożarami celulozowymi) oraz przemysłowi olejowemu i gazowemu (wymagającemu ochrony przeciwko pożarom węglowodorowym).

W Europie rozwój w najbliższej przyszłości będzie słaby. Rynek na tym obszarze jest już dojrzały, natomiast przemysł gazowy i olejowy znalazł się w ostatnim czasie w niezbyt korzystnej sytuacji. Nadzieję stanowią za to kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Zwłaszcza rozbudowująca się Polska ma być ważnym polem do popisu dla wytwórców farb ogniochronnych.

Na brak powodzenia nie narzekają również dostawcy powłok w rejonie Azji i Pacyfiku. W tej części świata systemy ogniochronne stosuje się przede wszystkim na ogromnych morskich platformach wydobywczych.

Jeśli chodzi o rodzaje farb ogniochronnych, dużo bardziej opłacalna jest obecnie produkcja powłok chroniących przed pożarami węglowodorowymi. Obowiązujące dla nich przepisy są bowiem we wszystkich krajach podobne, natomiast regulacje dotyczące powłok przeciwko pożarom celulozowym w niektórych częściach świata bardzo się różnią i bywają skomplikowane. Może to oznaczać wiele lat pracy nad systemem, aby spełniał on wszystkie surowe wymagania, a następnie kolejne kilka lat drogich testów w różnych warunkach środowiskowych. Wiąże się to oczywiście ze sporymi kosztami, dlatego nowe farby ogniochronne do pożarów celulozowych oferują prawie wyłącznie gracze o ugruntowanej już pozycji na tym rynku.

Źródło: Frost & Sullivan