REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby silikatowe najlepsze przeciw grzybom

Organiczne silikatowe farby i tynki skutecznie zapobiegają rozwojowi grzybów ściennych. Potwierdziły to wyniki długoterminowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Innsbrucku.

fot. arch. Sto

Pojawianie się grzybów na ścianach budynków, zarówno tych zabytkowych jak i zupełnie nowych, jest często poruszanym i poważnym problemem. W miarę rozwoju organizmy te uwalniają toksyczne gazy, które mogą przyczynić się do różnego rodzaju chorób. Szczególnie narażone na ich obecność są pomieszczenia, gdzie jest bardzo wilgotno, a do tego ciepło. Wizyty nieproszonych gości na ścianie należy się więc spodziewać przede wszystkim w kuchni (zwłaszcza gdy dużo gotujemy), w łazience (zwłaszcza gdy lubimy długie, gorące kąpiele), a także w piwnicach.

Skuteczną ochroną przed rozwojem grzybów jest stosowanie „oddychających” farb elewacyjnych, takich jak farby nieorganiczne na bazie krzemu. Dzięki temu, że przepuszczają one parę wodną, wilgoć z wnętrza pomieszczenia nie gromadzi się w ścianie, lecz wydostaje się na zewnątrz. W ten sposób uniknąć można nie tylko pojawienia się grzybów, ale również butwienia wewnętrznej konstrukcji ściany i jej rozsadzania przez nadmiar gromadzącej się wilgoci.

Jak wykazały badania naukowców z Instytutu Mykon (Uniwersytet w Innsbrucku), przed grzybami można się chronić również poprzez wybór odpowiedniej farby wewnętrznej. Tynki i farby krzemianowe mają odczyn zasadowy, a więc wykazują bardzo wysokie pH – tego zaś grzyby bardzo nie lubią. Na podobnej zasadzie działają stosowane w walce z tymi organizmami wybielacze, jednak w przeciwieństwie do nich nieorganiczne powłoki zapewniają ochronę na długi czas. Nie ulegają bowiem „zużyciu”, lecz stale zachowują charakter soli zasadowej.

Naukowcy poddali badaniu próbki tynku i farb krzemianowych w różnych kolorach, porównując je z organiczną farbą emulsyjną z dodatkiem biocydów. Farby naniesiono na szkiełka i zaszczepiono zarodnikami grzybów, po czym pozostawiono w inkubacji przez 17 miesięcy, regularnie sprawdzając ich stan oraz pH. Okazało się, że farby silikatowe radzą sobie z pleśnią dużo lepiej niż nawet farba emulsyjna zawierająca biocydy, zaś ich pH, nawet po prawie półtora roku w warunkach wysokiej wilgoci i ciepła, było wciąż bardzo wysokie – powyżej 11. Ewidentnie więc w walce z grzybami powłoki krzemianowe są naprawdę niezawodne.

Źródła:
Sto
J. Parker, Inorganic Coatings for Restoration, Masonry Magazine
Silacote USA
Building for Health

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
23%
77%
Ocen: 13
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA