a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneFarby przemysłowe do stali – jak wybierać?

Farby przemysłowe do stali – jak wybierać?

W przypadku zabezpieczeń przemysłowych stali nie warto stawiać na pierwszy lepszy produkt. Muszą to być systemy niezawodne, wytrzymałe i dopasowane do konkretnych zastosowań. Tymczasem oferta producentów jest naprawdę bogata i wybór może sprawić nie lada kłopot. Czym się kierować?

fot. Smereka (fotolia.pl)

Aby ułatwić tę decyzję, wraz z firmą Noxan, dystrybutorem farb przemysłowych, przygotowaliśmy krótki przegląd przykładowych produktów do zabezpieczania stali.

Za ochronę antykorozyjną zasadniczo odpowiada farba podkładowa. Podkłady alkidowe stosowane są na ogół na przedmiotach codziennego użytku, takich jak ogrodzenia, barierki czy bramy. Przykładem takiego podkładu na czystą stal może być Teamac P201, na skorodowaną natomiast – Rust-Oleum 769. Jeśli zależy nam na czasie, warto postawić na podkłady szybkoschnące, na które można nanosić kolejną warstwę już po ok. dwóch godzinach. Jeśli chodzi o produkty do aplikacji pędzlem, jest to np. podkład Rust-Oleum 569/580, natomiast Teamac Rapidry P219 to przykład podkładu szybkoschnącego do nanoszenia przy pomocy pistoletu.

Podkładowe farby epoksydowe wybierane są z kolei tam, gdzie mamy do czynienia z trudniejszymi warunkami – z ekstremalnym narażeniem chemicznym (np. w różnego rodzaju zbiornikach) lub mechanicznym. Na czystej stali w tej roli sprawdzi się podkład Teamac Q113, na podłoże zardzewiałe natomiast polecany jest Rust-Oleum 9169.

Prócz tego w sprzedaży dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do stali ocynkowanej lub nierdzewnej, takie jak wodorozcieńczalny podkład Multiprim (marki RD-Coatings) czy rozpuszczalnikowy Galvinoleum 3202 (marki Rust-Oleum). Mogą być one stosowane jako powłoki adhezyjne, które gwarantują lepsze przyleganie innych produktów antykorozyjnych.

teamac metalcote farba nawierzchniowa do metaluZadaniem farb nawierzchniowych jest nadawać trwały kolor, zabezpieczać powierzchnię i chronić ją przed promieniowaniem UV. Do tej grupy produktów zależy np. emalia poliuretanowa Teamac P101 przeznaczona do zabezpieczania statków, jachtów, łodzi i innych powierzchni funkcjonujących w środowisku morskim i przybrzeżnym. Z kolei alkidowa Metalcote doskonale sprawdza się na konstrukcjach metalowych, maszynach budowlanych i rolniczych czy samochodach.

Wśród farb nawierzchniowych znajdują się także produkty szybkoschnące, przydatne, jeśli chcemy się uporać z pracami malarskimi w ciągu jednego dnia. Należy do nich alkidowo-uretanowa Alkythane 7500 (marki Rust-Oleum), która nie tylko nadaje kolor, ale i dodatkowo zabezpiecza przed korozją, a także alkidowa Teamac Rapidry G750.

Pewną wygodą jest stosowanie produktów typu 2w1, które łączą funkcje podkładu z funkcjami farby nawierzchniowych. Oferują one zarówno odporność antykorozyjną w lżejszych warunkach, jak i estetyczne wykończenie. Do tej grupy należą m.in. elastomerowa farba Metal Unicoat (marki RD-Coatings) do zastosowania na stali, stali lekko skorodowanej lub sezonowanej stali ocynkowanej (minimum rok), a także szybkoschnąca alkidowa Teamac Rapidry G770, która sprawdzi się zarówno na ogrodzeniach i barierkach, jak i na maszynach budowlanych czy rolniczych.

W przypadku podłoży skorodowanych warto zastosować farby na rdzę, które zatrzymują rozwój korozji i doskonale nadają się do renowacji zabezpieczenia konstrukcji stalowych. Przykładem takiego produktu jest wodorozcieńczalna farba Elastometal (marki RD-Coatings) na bazie kopolimeru styrenowo-akrylowego i fosforanu cynku, a także epoksydowa Rust-Oleum 9100 czy wydajna i dostępna w szerokiej gamie odcieni CombiColor 7300 (marki Rust-Oleum).

rust oleum rust primer podklad antykorozyjny na rdze bezposrednioOprócz tego w sprzedaży dostępne są produkty specjalne, do zastosowania w nietypowych warunkach. W przypadku powierzchni funkcjonujących w wysokich temperaturach – do 600°C – zalecany jest system TermoGrunt + TermoEmalia. Do zabezpieczania wilgotnych podłoży idealnie nadaje się elastyczna farba Humicover (marki RD-Coatings). Galva Zinc 1085 (marki Rust-Oleum) z kolei gwarantuje niezawodną w walce  z korozją ochronę galwaniczną, stosowaną na połączeniach spawanych, poręczach, przewodach, zbiornikach, rynnach, przyczepach, ogrodzeniach i mostach. Powierzchnie, które mają być malowane proszkowo, warto natomiast zabezpieczyć podkładem SV 4970FZ – idealnym na maszyny, pojazdy przemysłowe i rolnicze, konstrukcje czy rurociągi.

Rust-Oleum to istniejąca od roku 1921 marka farb do konserwacji i renowacji podłoży metalowych.  Główna siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych, firma posiada jednak oddziały na całym świecie. Jej europejskie zakłady produkcyjne mieszą się w Belgii i Wielkiej Brytanii.

Teamac jest jedną z czołowych marek farb dla przemysłu morskiego. Założona w roku 1908 w Wielkiej Brytanii, firma dostarcza dziś na rynek europejski szeroką gamę farb podkładowych, nawierzchniowych, przeciwporostowych i innych produktów specjalistycznych na statki, łodzie i jachty. Jej produkty są zgodne z normami ISO 9000 oraz ISO 14000.

RD-Coatings to marka należąca do firmy Dothée, założonej w 1946 roku w Belgii. Na rynku obecna od roku 2001, jest linią ochronnych farb dekoracyjnych, preparatów wodoodpornych oraz powłok antykorozyjnych. Posiada certyfikat zgodności z normą ISO 9001.

Noxan to dystrybutor farb przemysłowych w Polsce. W swojej ofercie posiada m.in. zabezpieczenia antykorozyjne, systemy posadzkowe, pokrycia dachowe, powłoki uszczelniające i farby higieniczne. Są to produkty wiodących światowych i europejskich marek, takich jak Rust-Oleum, Teamac, RD-Coatings, Romex czy Coo-Var. Oprócz sprzedaży firma oferuje również doradztwo techniczne, w ramach którego pomaga klientom dobrać rozwiązania ściśle dopasowane do konkretnych zastosowań.