a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneFarby ogniochronne – gorący temat na EC Fire Forum

Farby ogniochronne – gorący temat na EC Fire Forum

Wydarzenia takie jak tragiczny pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie uświadamiają nam, jak ważna jest ochrona przeciwogniowa. Warto o niej dyskutować, i to właśnie robili uczestnicy październikowej konferencji European Coatings Fire Forum w Berlinie.

farby ogniochronne EC Fire Forum

Fot. Comfreak / pixabay.com

W wydarzeniu udział wzięło 80 ekspertów. Główny prelegent, dr Phillipe Salemis z CEFIC (The European Chemical Industry Council), zwracając uwagę na to, że ogień od zawsze był zarówno przyjacielem, jak i wrogiem człowieka, podkreślił znaczenie ochrony przeciwogniowej. Wiele uwagi prelegent poświęcił regulacjom prawnym oraz obawom społecznym związanym ze stosowaniem opóźniaczy palenia.

O tym, jak duże znaczenie mają przepisy, świadczą również wyniki przeprowadzonego w trakcie konferencji sondażu – połowa uczestników głosowała, że regulacje prawne będą miały na kształtowanie tego sektora przemysłu wpływ większy niż cokolwiek innego. Podczas gdy opóźniacze palenia PIN nie są objęte ostrymi regulacjami prawnymi, inne ich rodzaje – już tak. Wiele mówi się o recyklingu, ale dr Salemis stwierdził, że dopóki opóźniacze palenia będą dopasowane wyłącznie do jednego zastosowania, ich recykling będzie problematyczny.

Drewno vs. ogień

Bardzo popularnym materiałem w budownictwie jest ostatnio drewno – naturalne i łatwe w recyklingu. Wyzwanie, jakim jest ochrona drewna przed ogniem, było szeroko dyskutowane. Dr Albert Rössler z Adler Lacke dowodził, że drewno to najlepszy sposób, by budować ekologicznie, a w swojej prezentacji zaproponował nowy fosforoorganiczny, transparentny opóźniacz palenia bez halogenków i formaldehydu.

W drugim dniu konferencji dr Hans-Joachim Weintz z J.W.Ostendorf przedstawił natomiast interdyscyplinarny projekt REACTA FIRE. Jego celem jest wsparcie wykorzystania drewna w budownictwie, jako przyjaznego środowisku materiału, w połączeniu z ekologicznymi farbami ogniochronnymi – wodorozcieńczalnymi, nie wydzielającymi szkodliwych substancji, nie zawierającymi halogenków, boru czy fosforu.

Bio-ochrona

W wielu prezentacjach pojawiał się również wątek zrównoważonego rozwoju. Prof Giulio Malucelli z Politecno di Torino mówił o zastosowaniu biomakrocząsteczek jako opóźniaczy palenia dla tkanin i tworzyw sztucznych. Na podstawie wyników własnych badań dowodził, że jest to skuteczna alternatywa dla środków chemicznych i przekonywał, że są możliwości zmniejszenia kosztów takiego rozwiązania.

Jeszcze jednym ważnym tematem była ochrona stali. Mowa była o tym, że testy farb ogniochronnych na stali powinny być przeprowadzane w różnych warunkach, nie tylko, jak do tej pory, w formie prób ogniowych na małą skalę. Prof Peter Schaumann z University of Hanover podkreślił, materiały powinny być testowane w warunkach pożarowych także innych niż wymienione w standardzie ISO. Zaprezentował również trójwymiarowy model, który może być wykorzystany do przewidywania zachowania cieplnego powlekanej stali i wyjaśnił w jaki sposób dane eksperymentalne pomagają w uzyskaniu najlepszych właściwości izolacyjnych farb ogniochronnych.

Źródło: Vanessa Bauersachs / european-coatings.com