REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby lotnicze – jak wygląda dziś rynek?

Podróż samolotem przestała być już luksusem dostępnym tylko dla niektórych, dlatego rynek farb lotniczych – choć niewielki – systematycznie rośnie. Więcej na temat jego obecnej sytuacji oraz prognoz na najbliższe lata zdradza Jim Rowbotham, dyrektor zarządzający firmy Pexa.

farby lotnicze rynek

Fot. Free-Photos / pixabay.com

Rynek farb lotniczych jest stosunkowo mały – to tylko 1% całego rynku farb i powłok. Jego wartość szacuje się na 0,9 – 1,8 mld €. Obecnie dominuje na nim pięciu dużych producentów i trudno jest się przebić innym graczom, ze względu na wielkość rynku oraz specjalistyczny produkt.

Coraz więcej samolotów

Perspektywy na przyszłość są jednak bardzo dobre. Ponieważ ludzie coraz chętniej podróżują samolotami, powstaje ich coraz więcej – już w tym momencie zgodnie z zapotrzebowaniem na budowę oczekuje 14 000 dużych odrzutowców komercyjnych – a tym samym rośnie popyt na farby lotnicze. Dlatego też na najbliższe osiem lat przewidywany jest wzrost ich sprzedaży na poziomie 5-6% rocznie.

Jakie wyzwania czekają rynek? Przede wszystkim oczekuje się przyspieszenia produkcji, skrócenia czasu sieciowania oraz prostszych technik aplikacji. Ważne są również udoskonalenia techniczne – przedmiotem zainteresowania pozostają powłoki lżejsze i bardziej wytrzymałe. Europejscy producenci muszą również radzić sobie z ograniczeniami narzuconymi przez REACH.

Europa – przede wszystkim OEM

Jaki jest udział Europy w światowym rynku farb lotniczych? Spory – ok. 30-40%. Zlokalizowane są tu ważne firmy produkujące samoloty, dlatego Europa szczególnie liczy się, jeśli chodzi o rynek OEM. Konserwacja i naprawy to tutaj również ważny sektor, jednak jego udział nie jest już tak duży, jak na przykład w Azji.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA