a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaFarby do mebli drewnianych do 2021 – raport TechNavio

Farby do mebli drewnianych do 2021 – raport TechNavio

Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na farby i lakiery do mebli drewnianych. Rynek się rozwija, ale również zmienia – coraz bardziej w cenie są przyjazne środowisku technologie, takie jak produkty wodorozcieńczalne oraz sieciowanie radiacyjne.

farby do mebli drewnianych raport TechNavio

Fot. ErikaWittlieb / pixabay.com

Jak twierdzą eksperci TechNavio, do roku 2021 światowy rynek farb do mebli drewnianych ma rosnąć w tempie ponad 6%. Zapotrzebowanie ze strony branży meblarskiej rośnie, ale coraz popularniejsze stają się nowe technologie, np. lakiery sieciowane UV. Poza tym na rynku wiele się dzieje, duże firmy łączą się i przejmują mniejsze, co również napędza rozwój branży.

Woda czy rozpuszczalnik?

Eksperci TechNavio przyjrzeli się szczególnie dwóm głównym grupom produktów do drewna – rozpuszczalnikowym i wodorozcieńczalnym. Scharakteryzowali je i określili ich obecną sytuację rynkową.

Produkty rozpuszczalnikowe oparte są na rozpuszczalnikach, takich jak keton, toluen, ksylen czy propanol. Rozpuszczalniki służą do rozpuszczenia żywic i dodatków, a po naniesieniu farby czy lakieru na powierzchnię odparowują.

Uzyskane w ten sposób powłoki są odporne na wysokie temperatury i wilgoć. Cieszą się popularnością ze względu na dobrą jakość wykończenia, elastyczność zastosowań, szybkie schnięcie, połysk i łatwą aplikację. Są jednak bardziej palne – co w przypadku mebli ma duże znaczenie – oraz emitują szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia LZO.

Farby wodorozcieńczalne natomiast w ok. 79% składają się z wody, są więc zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. Są odporne na ciepło i na ścieranie, kosztują niewiele i charakteryzują się dobrą adhezją. Duże zainteresowanie notują zwłaszcza w Europie i Amerykach ze względu na ograniczenia dotyczące emisji LZO. Nie mogą być jednak stosowane jako podkład na meble, ponieważ drewno absorbuje wodę.

Czas na promieniowanie

Analitycy z TechNavio poświęcili również wiele uwagi przyszłościowej technologii – sieciowaniu radiacyjnemu, czyli przy pomocy promieniowania UV lub strumienia elektronów (EB). Jest ono szybkie i przyjazne środowisku, ale wiąże się z nim jeszcze sporo ograniczeń. Może być stosowane tylko dla farb z niewielką zawartością pigmentów, pigmenty bowiem absorbują promieniowanie UV lub EB i zakłócają proces sieciowania; prócz tego powłoki sieciowane radiacyjnie kurczą się, co pogarsza adhezję do podłoża. Problemem jest również fakt, że na tę technologię mogą sobie pozwolić głównie duże koncerny, ponieważ wymaga ona zastosowania drogiego, specjalistycznego sprzętu.

Jakie to firmy? Eksperci piszą również o tym. Obecni giganci rynku farb i lakierów do mebli to AkzoNobel, BASF, Sherwin-Williams, Dow Chemical i PPG Industries.

Źródło: coatingsworld.com